Magyar bankok osztályzatait rontotta le a Fitch

A lépést azzal indokolták, hogy Magyarország esetében átértékelték a banki és a szuverén kockázatok közötti kapcsolatot.

MD
2014. 10. 16. 23:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ennek eredményeként a cég úgy állapította meg a bankszektorbeli kockázati besorolások magyarországi felső határát, hogy azok legfeljebb egy fokozattal haladhassák meg a mindenkori – jelenleg „BB plusz” szintű, stabil kilátású – magyar államadós-besorolást.

Ennek alapján a Fitch egy fokozattal „BBB mínusz”-ra rontotta a K&H Bank és az Erste Bank Hungary Zrt. hosszú távú adósosztályzatait az eddigi „BBB”-ről. Az új bankbesorolásokra – amelyek így most egy osztattal jobbak a Fitch Ratings által érvényben tartott magyar szuverén adósosztályzatnál – szintén stabil kilátás érvényes.

A Fitch Ratings ezzel egy időben stabilra javította az eddigi negatívról a CIB Bank „BBB mínusz” besorolásának kilátását, az osztályzatot pedig megerősítette.

A két másik magyarországi bank leminősítésének indoklásában a hitelminősítő annak a véleményének adott hangot, hogy a magyar bankszektorban végrehajtott „számos kormányzati intervenció” – köztük azok a legutóbbi intézkedések, amelyek még további veszteségeket rónak a bankokra a lakossági kinnlevőségekkel kapcsolatban – erősítették a magyar piacon működő bankok országkockázati tényezőit.

E kockázatok korlátozzák a Fitch Ratings abba vetett bizalmát, hogy a bankok adósságszolgálati képessége és/vagy az anyabankok további támogatási készsége szuverén törlesztési csőd esetén is megmaradna – áll a hitelminősítő csütörtöki londoni elemzésében.

A Fitch Ratings véleménye szerint a csütörtöki minősítési lépésektől érintett három magyarországi bankérdekeltség anyabankjai – a KBC, az Intesa és az Erste – továbbra is jelentős hajlandóságot mutatnak magyar leánybankjaik támogatására, tekintettel arra, hogy a közép- és kelet-európai térség mindhármuk számára változatlanul stratégiai fontosságú.

A Fitch úgy véli ugyanakkor, hogy az Intesa és az Erste számára hosszabb távon már bizonytalanabb a magyar piac stratégiai fontossága, tekintettel a magyarországi érdekeltségeik által felhalmozott jelentős veszteségekre és e leánybankok gyenge kilátásaira. Emiatt a Fitch ezentúl várhatóan legalább kétfokozatnyi besorolási különbséget fenntart a CIB és az Erste Bank Hungary, valamint a két bank tulajdonosainak besorolásai között – áll a hitelminősítő elemzésében.

A Fitch szerint kevesebb a bizonytalanság a KBC által a magyar piac iránti hosszú távú elkötelezettséggel kapcsolatban, tekintettel a K&H Bank stabilabb teljesítményére. A hitelminősítő ezért egy fokozatnyi besorolási különbséget is fenntarthatónak lát a K&H és anyabankja között, ha ezt az országkockázati tényezők egyébként lehetővé teszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.