Derűsebben látja hazánk jövőjét az IMF

Javítottak az idei és jövő évi magyar GDP-növekedési prognózison.

MTI
2015. 10. 06. 14:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az IMF kedden nyilvánosságra hozott világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) jelentésében az idei növekedés mértékét 3 százalékra változtatta az áprilisban várt 2,7 százalékról, a jövő évi gazdaságnövekedési kilátást 2,3 százalékról 2,5 százalékra emelte. Tavaly 3,6 százalékkal nőtt a magyar GDP. Csath Magdolna a Lánchíd Rádióban kijelentette: jelentősen visszavetheti a magyar gazdaság fejlődését a Volkswagen dízelbotránya.

Az IMF mostani becslése szerint Magyarországon az idén 0,3 százalékos lesz az infláció, míg áprilisban még azzal számolt, hogy a fogyasztói árak nem változnak tavalyhoz képest. Jövőre 2,3 százalékos magyarországi inflációt vár az IMF mostani jelentésében, ugyanúgy mint tavasszal. Tavaly 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak.

A magyar folyó fizetési mérleg idei GDP-arányos többletét az áprilisi 4,8 százalékról 5 százalékra, a jövő évit 4,1 százalékról 4,3 százalékra változtatta kedden ismertetett jelentésében a szervezet. A tavalyi többlet a GDP 4 százaléka volt.

A valutaalap szerint az áprilisban vártnál jelentősebben mérséklődik a magyarországi munkanélküliség. A ráta a tavalyi 7,8 százalékról idén 7,3 százalékra, jövőre 7,0 százalékra csökken. Áprilisban az idei évre nagyobb, 7,6 százalékos, jövőre 7,4 százalékos munkanélküliséggel számolt az IMF.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint várható volt, hogy a Nemzetközi Valutaalap a piaci trendekhez igazodva javítja majd a magyar gazdaságra vonatkozó előrejelzését. A szakember a módosítás lehetséges okaként említette Magyarország első két negyedéves gazdasági teljesítményét és a növekvő belső fogyasztást.

Mint mondta, a csökkenő nyersanyagárak az exportáló országok számára hátrányos, ezzel szemben az importáló magyar lakosság fogyasztását serkenti. Németh Dávid ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az IMF a régión belüli besoroláson nem változtatott, Csehországban és Lengyelországban a magyarnál még mindig gyorsabb gazdasági növekedést vár.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője reálisnak tartja az IMF növekedési és inflációs előrejelzését. Egyetért azzal is, hogy jövőre kis mértékben lassul a GDP-növekedés, ami részben annak a következménye, hogy kevesebb uniós forrás áll majd rendelkezésre, és az autóipari növekedési ütem sem tartható új beruházások hiányában.

Az elemző a gazdasági növekedés szempontjából kedvezőnek ítélte a belső fogyasztás élénkülését, valamint a magyar termékek és szolgáltatások iránt erősödő külső keresletet.

A valutaalap prognózisával ellentétben Török Zoltán arra számít, hogy idén nem változnak a fogyasztói árak tavalyhoz képest. Hozzátette ugyanakkor, hogy a gazdaság szempontjából nem a nulla százalékos, hanem a mérsékelt inflációs ráta kedvezőbb, mivel az árszerkezet átalakulása szükséges ahhoz, hogy a külső változásokkal lépést tartson a gazdaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.