Komolyan emelkedett a szállodák forgalma

A szobaárbevétel 14,1 százalékkal, 126,7 milliárd forintra emelkedett.

MTI
2015. 10. 25. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szállodák bruttó szobaárbevétele 14,1 százalékkal, 126,7 milliárd forintra nőtt.

A budapesti szállodák összes bruttó forgalma 15,2 százalékkal, 103,8 milliárd forintra nőtt, a szobaárbevétel pedig 17,2 százalékkal, 65,7 milliárd forintra emelkedett idén január–augusztusban.

A balatoni szállodák összes bruttó forgalma 1,3 százalékkal haladta meg a bázist, a hévízi szállodák nélkül a régió szállodáinak összes forgalma 7,3 százalékkal nőtt. Az elemzés szerint augusztusban a kedvező időjárás elősegítette a kereslet erősödését a Balatonon, ami hozzájárult a szobaárak átlagos, mintegy 10 százalékos emelkedéséhez.

Az első nyolc hónapban a szállodákban a belföldi vendégéjszakák száma 7,2 százalékkal, a külföldieké 5,5 százalékkal volt magasabb a tavalyinál. A szállodai vendégéjszakák száma országosan 6,3 százalékkal, Budapesten 8,1 százalékkal nőtt, a Balatonon viszont 2,7 százalékkal csökkent.

Kiemelik: az országos szállodai teljesítményeket a budapesti hotelek húzták magukkal, a fővárosban január–augusztusban a külföldi vendégéjszakák száma 9,1 százalékkal nőtt, a szobafoglaltság, 5,2 százalékponttal javulva, 69,3 százalékos lett, a bruttó átlagos szobaár 7,6 százalékkal, 20 774 forintra nőtt.

Felhívták a figyelmet arra, hogy az első nyolc hónapban az összes vendégéjszaka 40,1 százaléka, a belföldi vendégéjszakák 8,5 százaléka, a külföldi vendégéjszakák 66,6 százaléka, az összes szállodai árbevétel 47,7 százaléka, a szobaárbevétel 51,9 százaléka a budapesti hotelekben realizálódott, miközben a szállodai kapacitás 31,6 százaléka volt Budapesten.

Megjegyzik, hogy a Balaton régióban tapasztalt elmaradás oka a hévízi szállodák forgalmában idén az első nyolc hónapban mutatkozó 9 százalékos csökkenés, ami az orosz és ukrán kereslet drasztikus visszaesésének következménye. Idén január–augusztusban a balatoni régió szállodáinak összes bruttó árbevétele – a hévízi hotelek nélkül – 21,9 milliárd forint volt, ami 7,3 százalékkal nagyobb a múlt évinél. A balatoni régióban január–augusztusban a szállodai vendégéjszakákból 67,7 százalék volt a belföldiek, 32,3 százalék a külföldiek részaránya. A külföldi a bázishoz képest 9,6 százalékkal csökkent, a belföldi 1 százalékkal nagyobb lett.

Az év első nyolc hónapjában – az orosz–ukrán konfliktus következtében – a szállodai vendégéjszakák száma Oroszországból 27 százalékkal, Ukrajnából 19,4 százalékkal csökkent a bázishoz képest.

Idén január–augusztus között 13 szálloda nyílt meg vidéken: Orosházán, Algyőn, Székesfehérváron, Mórahalmon, Balatonfüreden, Mezőtúron, Balástyán, Mándokon, Szegeden és Pécsett. Az év hátralévő részében Budapesten még három szálloda, vidéken 12 szálloda nyitása várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.