Magyarország képes arra, hogy Közép-Európa növekedési központja legyen – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Bank of China magyarországi renminbi-klíringközpontjának pénteki megnyitó ünnepségén Budapesten.
„Higgyünk a kínaiaknak [ ], ha Budapestet választották regionális központnak, akkor ebben az országban van fantázia, szufla, jövő és lehetőség. [ ] Képesek vagyunk arra, hogy még a mostani gazdasági teljesítményünket is növeljük, hogy Magyarországon teljes foglalkoztatottságot teremtsünk és hogy nagy nemzetközi magyar vállalatokat építsünk, mint például a Mol és az OTP” – fogalmazott a kormányfő.
Szerinte a most megnyitott központ egy olyan szövetséget erősít meg, amelynek minden résztvevője nyertes lesz, és létrejöhet egy „új Selyemút” Kína és Magyarország, illetve az európai gazdasági növekedés leendő központja, Közép-Európa között.
„Egy migrációs válság kellős közepén is létrejött ez a találkozó, ami annak bizonyítéka, hogy van erőnk töretlenül folytatni [ ] Magyarország fejlesztését” – mondta a miniszterelnök.
A 2010 utáni időszakot felidézve kifejtette: az akkor kidolgozott, testre szabott magyar válságkezelés idején „kevesen voltak mellettünk”, Kína azonban akkor is támogatta Magyarországot. „Amikor nemzetközi pénzügyi hátterünket kellett bizonyítani a világ előtt, aligha sikerülhetett volna, ha már 2010-ben nem támogatott volna bennünket” Kína – jelentette ki, minden korábbinál jobbnak nevezve az elmúlt évek magyar–kínai kapcsolatait.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy hosszú évtizedekre visszamenőleg dicsérni kell a magyar politikai elit előrelátását abból a szempontból, hogy még az előző rendszerben is tudták: meg kell becsülni Kínát, és jó kapcsolatokat kell ápolni vele. Végül megjegyezte azt is, hogy a magyarokat sokat gúnyolták ázsiai származásuk miatt, mostanra viszont „micsoda kapós dolog lett ez ebben a modern világban”. A világgazdaságban megnőtt a keleti világ súlya – hangsúlyozta a kormányfő.
A központmegnyitón Tien Kuo-li, a Bank of China elnöke emlékeztetett arra, hogy a renminbi (RMB) a világ második legnagyobb kereskedelmi pénzneme, és a nemzetközi fizetésekben az ötödik legjelentősebb pénznem.