Bíróság előtt kell felelnie Lagarde-nak

A vitatott kártérítési ügy több mint húsz évvel ezelőttre nyúlik vissza.

MTI
2015. 12. 17. 21:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszteri rangú politikusok ügyeivel foglalkozó francia köztársasági bíróság (CJR) 2014. augusztusban indított előzetes eljárást az IMF-főigazgatója ellen az Adidas sportszergyártó cég eladása körüli, az államot megkárosító szövevényes kártérítési ügyben, amelyben az állam 403 millió euró (126 milliárd forint) kártérítést fizetett Tapie-nak, a cég korábbi tulajdonosának.

A párizsi fellebbviteli bíróság két hete úgy döntött, hogy az üzletembernek vissza kell fizetnie az államnak a teljes összeget. A kártérítésről Lagarde pénzügyminisztersége (2007–2011) idején született döntés.
Az ügyészség 2011-ben csalás és hűtlen kezelés gyanújával indított eljárást az ügyben, s eddig öt ember ellen emelt vádat.

Első, 2013. májusi meghallgatását követően a volt miniszterek ügyivel foglalkozó különleges bíróság még csak az egyszerű tanú és a gyanúsított közötti, „jogi képviselővel rendelkező tanú” státusba helyezte Christine Lagarde-ot, és további két kihallgatását követően sem gyanúsították meg. A „hanyagság” gyanúja – ami egy év szabadságvesztéssel és 15 ezer eurós (4,7 millió forintos) pénzbüntetéssel sújtható – negyedik kihallgatását követően merült fel, s ekkor indult meg az eljárás ellene.

Az ügyészség szeptemberben a CJR-től a vádak ejtését kérte. A különleges bíróság azonban mégis úgy döntött, hogy az IMF főigazgatójának felelősségét is meg kell vizsgálni az ügyben. „Ez érthetetlen. Azt tanácsolom Christine Lagarde-nak, hogy fellebbezzen a döntés ellen” – mondta az IMF-vezér ügyvédje Párizsban.

Az IMF igazgatótanácsa, amelyben mind a 188 tagállam képviselteti magát, „továbbra is bízik abban, hogy a vezérigazgató képes hatékonyan ellátni feladatát” az ellene folyó vizsgálat ellenére – közölte Gerry Rice, a washingtoni székhelyű szervezet szóvivője.

A vitatott kártérítési ügy több mint húsz évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor a marseille-i üzletember eladta az Adidast egy francia állami vállalatnak, amely az akkor még állami tulajdonban lévő Le Crédit Lyonnais bank érdekeltségébe tartozott. A bank később jóval drágábban adta tovább a sportszergyártó céget. Tapie emiatt éveken át perelte az államot, több pert meg is nyert, az államnak 135 millió eurós kártérítést kellett volna kifizetnie, de a fellebbezések késleltették az ügy lezárását.

Végül 2007-ben Christine Lagarde utasítása alapján választott bírósághoz fordultak a felek annak érdekében, hogy megegyezéssel zárják le az akkor 15 éve tartó pereskedést. A bíróság ekkor 403 millió eurós kártérítést ítélt meg Tapie-nak, az akkori baloldali ellenzék feljelentése nyomán azonban a csalás gyanúja miatt indított eljárással semmissé vált az ítélet. A fellebbviteli bíróság ráadásul december 4-én úgy ítélte meg, hogy Tapie eredeti kártérítési kérelmét nem fogadhatta volna be a bíróság, miután az Adidas eladási ára – 2,085 milliárd francia frank – 1992-ben megfelelt a cég valós értékének, így a Le Crédit Lyonnais bank leányvállalata nem követett el hibát a felvásárláskor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.