Bajba kerülhet az, aki 10 + 10 millió forintos lakásépítési, -vásárlási támogatást, illetve hitelt igényel három gyermeket vállalva, de mégsem születnek meg a gyermekek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a BankRáció.hu vezető elemzője. Gergely Péter felhívta a figyelmet, ez esetben a jegybanki alapkamat ötszörösének megfelelő büntetőkamattal kell visszafizetni a támogatást a határidő lejárta után 60 napon belül. Ez alól csak az kap mentességet, akinél méltányolható okból – meddőség, a házastárs halála, munkaképtelenné válás, a gyermek a terhesség 24. hete után halva vagy fogyatékosan születik – nem születnek meg a gyerekek.
Ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) decemberben – 2008 után először – ismét emelte az amerikai alaprátát, akkor nagy a valószínűsége: csak idő kérdése, hogy a tendencia folytatódjon, s ekkor a Magyar Nemzeti Bank is kénytelen lesz emelni a jelenlegi 1,35 százalékos alapkamatot. S ha csak 3 százalékra nőne annak nagysága, akkor a felvett 10, esetleg 20 millió forintot 15 százalékos kamatos kamattal kellene visszafizetni. S bár érthető, hogy az ügyeskedőket akarják kiszűrni a szigorítással, azzal azért tisztában kell lenni, hogy csak úgy érdemes a maximális támogatást kérni, ha a család biztos abban, hogy képes teljesíteni a vállalt feltételeket. Például az is szerződésszegésnek minősül, ha elválik a házaspár.
Félreértésre adhat okot továbbá, hogy új építésűnek azokat a lakásokat minősíti a jogszabály, amelyek építési engedélye 2008. július 1. után született, s az igény benyújtásáig a tulajdonos megkapta a használatbavételi engedélyt. Gergely Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy sokan tévesen értelmezik ezt: azt gondolják, akkor is újnak minősül a lakás, ha egy korábbi tulajdonostól vásároljuk. Pedig csak az a lakás minősül újnak, amelyet az igénylő maga épít, vagy azt közvetlenül az építővállalkozástól vásárolja. Azaz hiába felel meg a fenti feltételeknek a lakás vagy ház, ha annak nem első tulajdonosa az ügyfél.