Jövőre átlagosan plusz két-három havi szemétszállítási díjat fizet majd ki a lakosság a rezsicsökkentés jegyében. Igaz, ezt az összeget nem ügyfélként, hanem adófizetőként állják a családok. Egy-egy adózóra hozzávetőleg négyezer forint befizetés jut – derül ki a szakmai számításokból. A többletforrás a hulladékszállítás államosításához kell majd. A kabinet ugyanis 3,3 milliárd forintot ad egy kormányhatározat alapján a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság létrehozásához, és szakértői becslések szerint megközelítőleg további tízmilliárd forint kell majd a társaság jövő évi finanszírozásához.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tájékoztatása szerint a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. felett a tulajdonosi jogokat a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj megállapításáért felelős nemzeti fejlesztési miniszter gyakorolja majd. A minisztérium közölte: a tervek szerint a jövőben az állam alakítja ki a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás országos tervét, határozza meg a minimális hulladékgazdálkodási közszolgáltatási színvonalat területenként, a szolgáltatási díjakat, ellátja továbbá a központi koordinációs feladatokat, a díjbeszedést és a kintlévőségek kezelését.
Az új rendszerben négyoldalú jogviszony jöhet létre a lakos, az állam nevében eljáró koordináló szerv, az önkormányzat és a helyi közszolgáltató között – tudatta a tárca. Hozzátéve: a tervezett intézkedések célja a lakosság által fizetett közszolgáltatási díjakban elért rezsicsökkentési eredmények megőrzése, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás fenntartható működésének kialakítása, a hulladékok lerakással történő ártalmatlanításának lehető legnagyobb mértékű visszaszorítása, a házhoz menő elkülönített hulladékgyűjtési rendszer teljes körű működtetése, a háztartások számára egységes színvonalú szolgáltatás biztosítása, az ellátás biztonságának javítása. Az új működési rend 2016. április 1-jén indulna el. Addig létre kell hozni a koordináló szervezetet, és meg kell alkotni a működési kereteit rögzítő, rendeleti szintű jogszabályokat – tájékoztatott az NFM.