Úgy tűnik, a kormányzati akarat hiánya az egyetlen oka annak, hogy még mindig nem indult el egy hatékony bérfelzárkóztatási program Magyarországon. Az elmúlt időszakban mind a munkaadók, mind a munkavállalók érdekvédelmi képviseletét ellátó szakértők is úgy nyilatkoztak, hogy egy 15-20 százalékos béremelést mindenféle nehézség nélkül elbírna a hazai gazdaság, ez nem veszélyeztetné a versenyképességet.
– A kormány feladata lenne megvalósítani azt, amit a munkaadóknak és a szakszervezeteknek kellene kimondani: egy többéves bérfelzárkóztatási programra van szükség Magyarországon – summázta röviden a helyzetet Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem oktatója. Pogátsa szerint nem lehet olyan gazdaságot működtetni, amelyben a bérből élők nagy része kevesebbet keres, mint a létminimum.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint jelenleg egy kétgyermekes család esetében a létminimum összege havi 253 ezer forint. A közgazdász minimális társadalmi célnak nevezte azt, hogy senki se vigyen haza ennél kisebb havi jövedelmet. Pogátsa szerint a vállalkozók egy részének most sem okozna különösebb problémát a magasabb bér kifizetése, de mivel nem kényszeríti őket erre semmi, nem is növelik a fizetéseket.
A közgazdász szerint Nyugat-Európában a gazdaságpolitika azzal kényszeríti az alacsony hozzáadott értékű cégeket a technológiai fejlesztésre, ezzel a versenyképesség javítására, hogy folyamatosan emeli a minimálbért. – Magyarországon már több cégvezetővel beszéltem, akik támogatják a béremelést, mivel hiába ruháznak be a legújabb technológiába, azok a vállalkozások nyerik az árversenyt, amelyek szociális dömpingbérekkel zsákmányolják ki a munkavállalóikat – hangsúlyozta a szakember, aki szerint a béremelési program a gazdaságfejlesztés egyik fontos kulcseleme is egyben.
– Akad néhány ágazat, ahol problémát jelentene egy drasztikusabb béremelési program végrehajtása, azonban a gazdaság egészét tekintve bőven van lehetőség egy 15-20 százalékos bérfejlesztésre – értett egyet Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke. Ám az eddigi hat tárgyalás alkalmával sem sikerült a döntéshozókat rávenni arra, hogy egy több évre előre tervezett bérfelzárkóztatási programot indítsanak Magyarországon.