Most, 2016-ban nem áll előttünk olyan gazdasági modell, amellyel dinamikusan és hosszú távon növekedhetne a magyar gazdaság – jelentette ki lapunknak az Antall-kormány egykori ipari és gazdasági minisztere, későbbi jegybankelnök. – Pedig az ezredfordulóig a régió élmezőnyébe tartoztunk minden tekintetben. Ha nem is a vágyainkhoz, de a hasonló cipőben járó országokhoz képest jól álltunk. Persze óhatatlanul el kellett szenvedni azokat a veszteségeket, amelyeket minden egykori KGST-ország elszenvedett, azaz a tőkés átalakulás terheit. Bejöttek ugyan az országba a multik, de voltak reményteljes kis- és középvállalkozások, jól teljesített a magyar gazdaság, talán csak a mezőgazdaság fejlődése okozott csalódást. Az ezredfordulót követően azonban valami megtört – tette hozzá Bod Péter Ákos.
Kérdésünkre a közgazdászprofesszor elmondta, alapvetően azért kezdtünk egyre jobban visszacsúszni a régiós országok rangsorában, mert a politikai elitnek nem sikerült legalább az alapvető gazdasági kérdésekben nemzeti egyezségre jutnia. Az egymást követő kormányok szinte minden ciklusban új irányba indultak. Ennek szükségszerű következménye volt, hogy nem a gazdaság szereplői döntötték el, mibe érdemes fektetni – ahogy egy valódi piacgazdaságban történik –, hanem az adott kurzushoz közel álló vállalkozásokat hozták helyzetbe, függetlenül attól, hogy azok teljesítményét a piac is elismerte-e vagy sem. Vagyis egyfajta feudális jellegű osztogatás indult el, ami a mai napig tart. Abban a helyzetben pedig, ami nálunk a rendszerváltás óta tart és ma is létezik – miszerint egy-egy politikai kurzushoz, párthoz, esetleg egy személyhez kötődve futtatnak föl egy vállalkozást, amely a következő kurzusban összeomlik –, nem szívesen finanszíroznak cégeket a befektetők, bankok, mert bizonytalanságot jelent számukra. – Gondoljunk csak a kilencvenes évek végén nem kevés állami pénzzel felfuttatott Vegyépszerre, amely a 2002-es kormányváltást követően összeomlott – emlékeztetett.
– De hogy visszatérjek a jelenlegi helyzet közgazdasági elemzésére: a magyar gazdaság legnagyobb hiányossága, hogy alacsony a termelékenység, ami pedig elengedhetetlen a stabil növekedéshez – emelte ki Bod Péter Ákos. – Gondoljunk csak bele! Arról szól a propaganda, hogy minden korábbinál többen dolgoznak. A GDP viszont csak mostanában éri el a 2008-as szintet. Vagyis ebből logikusan levezethető, hogy csökkent a termelékenység. Ezt csak megfejeli az, hogy a nagy nemzetközi cégek termelik az értéktöbblet döntő hányadát, aminek egy részét azonnal ki is viszik az országból – tette hozzá.