Több változás is hatályba lépett az adózás rendjéről szóló törvény alapján az új év első napján. Az egyik legjelentősebb, hogy az adóhatóság ezentúl kategorizálja a vállalkozókat, akik cégbejegyzésre kötelezettek, s ez alapján eltérő eljárási szabályokat alkalmaz a megbízható és a kockázatos adózókra. Megbízható adózó abból a cégből válhat, amely egyebek mellett legalább három éve folyamatosan működik, s nincs 500 ezer forintot meghaladó nettó adótartozása. A feltételek közé tartozik az is, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nem indított ellene végrehajtási eljárást, nem állt csődeljárás alatt, s nem állt fokozott hatósági ellenőrzés alatt az elmúlt öt évben.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a megbízható adózók kedvezményekben részesülnek. Ezek közül a legfontosabb, hogy adóellenőrzésük nem haladhatja meg a 180 napot. Ezenkívül több mulasztás esetén sem egyből büntetésre, csak figyelmeztetésre számíthatnak. Az áfa-visszautalásuk is lerövidül a minisztérium ígérete szerint: jövőre 45 nap, 2018-tól 30 nap lesz a határidő.
Kockázatos vagy rossz adózó azokból a cégekből lehet, amelyeknek nagy összegű adóhiányuk van, esetleg nem jelentik be az alkalmazottakat. Esetükben az áfakiutalás összege 75 nap lesz a tárca szerint, az ellenőrzés 60 nappal meghosszabbodik, és magasabb késedelmi pótlékra is számíthatnak. Az adózókat az első negyedéves adatok alapján egyébként csak idén félévkor értesíti az adóhatóság arról, hogy a megbízható vagy a kockázatos kategóriába sorolják; ha valaki nem kap értesítést, akkor marad normál adózó.
– Feltétlenül javulni fog az adófizetési morál azzal, hogy megbízható és kockázatos kategóriákba sorolják az adózókat – így kommentálta két nappal ezelőtt a változást Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő a köztévében. Az adóhatóság egykori elnökhelyettese szerint átlátható rendszer jön létre. Mint mondta, ha valaki a megbízható adózók listájára kerül, azzal egyebek mellett olyan előnyök járnak, hogy kisebb mulasztás esetén nincs bírság, valamint a bírság legfeljebb a törvényben meghatározott összeg fele lehet. Vámosi-Nagy Szabolcs felhívta a figyelmet, hogy a kockázatos adózóknál adóhiány megállapítása esetén a késedelmi pótlék a jegybanki alapkamat ötszöröse, a bírságtétel pedig a törvényi maximum 150 százaléka is lehet.