Áremelést sürgetnek a tejesek

A Tej Terméktanács közleménye szerint több hazai tejtermelő vállalkozás igencsak nehéz helyzetbe került az elmúlt hónapokban.

2019. 09. 10. 11:25
A munkaerőhiány ezt a területet is sújtja Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A növekvő termelési költségekhez igazított, magasabb nyerstejfelvásárlási árakat szeretnének a hazai gazdaságok. A Tej Terméktanács közleménye szerint több hazai tejtermelő vállalkozás igencsak nehéz helyzetbe került az elmúlt hónapokban. A munkaerő- és bérköltségek folyamatos emelkedése számos termelőt kihívás elé állított. Nemcsak a megnövekedett minimálbér okoz gondot a munkaadóknak, a magasabb keresetű dolgozók bérét is ugyanúgy emelni kell, hogy meg tudják tartani őket. Ráadásul olyan lojális dolgozót is egyre nehezebben találnak, aki vállalja a hétvégén és ünnepnapokon is elvégzendő, nehéz állatgondozási és fejési feladatokat. Ha béremelésekkel és egyéb juttatásokkal sem tudják megtartani a dolgozókat, akkor külföldi munkaerőt közvetítő cégekhez kell fordulniuk, míg mások a robotizált fejésben gondolkoznak.

A munkaerőhiány ezt a területet is sújtja
Fotó: Havran Zoltán

A terméktanács szerint ugyanakkor a fejőrobotra történő átállás olyan alapvető technológiai változtatásokat is kíván, amelyeket csak egy zöldmezős beruházásnál vagy a telep nagyobb átépítésekor gazdaságos meglépni.

– A helyzet olyan súlyos, hogy előbb-utóbb több tejtermelő kénytelen lesz termelési tevékenységét feladni – hívta fel a figyelmet a terméktanács. A munkaerő mellett az erősödő infláció, az input költségek, valamint az ipari energiaárak is gyors léptékben emelkedtek az elmúlt időszakban. A nyerstej ára ugyanakkor nem követte ezt a folyamatot. Az árak 2,5 éve gyakorlatilag 90 és 100 forint között mozognak. Ez az árszint azonban egyre kevésbé tudja fedezni az emelkedő termelési költségeket.

Egyes piaci elemzések azt mutatják, hogy a tejtermelés önköltsége évente egy liter tejre vetítve akár 10 forinttal is növekedhet. – A legfontosabb feladat, hogy a költségnövekedésből eredő feszültségeket rendezzük. A tejtermelők nyerstejet szeretnének termelni, hosszú távon kiszolgálva a feldolgozókat és a fogyasztókat egyaránt. Az ágazat életben tartásához, valamint további fejlesztéséhez és a hatékonyság növeléséhez azonban áremelésre van szükség – fogalmazott közleményében a terméktanács. Hozzátették: a hazai tejtermelés élen jár az Európai Unióban, tenyésztési és tenyésztésszervezési szempontból a tehénállomány jól kézben tartott.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.