Az, hogy a világ változik, méretes közhely, de itt és most mégis elő kell hozakodnunk vele, mert a hagyományos kézműipar, a lakossági szolgáltatások, és különösen az építőmesterek számára a változás pillanata immár elérkezett.
Az építőipari szakma már nem olyan, mint az apák idejében volt, a nagy nemzetközi cégeknél megjelentek az infokommunikációs megoldások, a virtuális valóság szerepe kiemelkedően fontos. Az a technológiai forradalom, ami a bankolást, a kiskereskedelmet, a járműipari gyártástechnológiát mára szinte teljesen átalakította, némi fáziskéséssel az építőiparba is megérkezett.
Az építőipar a megrendelőtől érkező kisebb-nagyobb, de folyamatos igénymódosítás mellett működik, ezért sokkal nehezebb egy gyártási folyamathoz hasonlóan modellezni. Nehezebb, de nem lehetetlen.

Fotó: Havran Zoltán
A Building Information Modelling (BIM) rendszer képes arra többek között, hogy a megrendelőknek – egy virtual reality (VR) szemüveg segítségével – bemutassák, hogyan néz ki majd a tervezett beruházás. De ebből az adatbázisból dolgoznak a kivitelezők is.
Az elkészült terveket betáplálják a BIM rendszerébe, aminek köszönhetően a terepen az építésvezető pontosan tudja majd, hogy aznap neki mit kell elvégeznie, ahhoz pedig mennyi és milyen anyagra lesz szüksége.
A BIM hatalmas erénye, hogy az esetleges tervezési hibákra is időben fény derül: ha egy épületen végigfut egy közmű, annak minden szinten azonos helyen kell megjelennie, helyet kell hagyni a csöveknek. További erénye a technológiának, hogy minden adat megosztható, hiszen felhőben tárolják. Ennek köszönhetően a tervező, az építésvezető, a megrendelő, a beszállítók mind-mind az aktuális, legutolsó verzióval találkoznak.
De maga az építés módja is folyamatosan változik. Létezik már falazógép, 3D-s háznyomtató. A kétkezi munka egy részét már kiváltják, manapság nemigen cipelnek a munkások építési anyagot, hanem darukkal rakodnak.
Az egyes munkafázisokat minden lehetséges esetben számítógép-vezérelt célgépek végzik. Valaha az aszfaltozógép kezelője kézzel irányította berendezést, sok múlott a tapasztalatán, szemmértékén. Ma a gépkezelő egy online irányító felületen, tableten vezérli a munkát. Ráadásul az egyes gépek hálózatba vannak kötve, az adataikat megosztják egymás és az aszfaltkezelő üzem között, így az anyagellátás is pontos.