Az első hónap nem hozott összeomlást

Márciusban nem is zárt olyan rosszul az ország.

Jakubász Tamás
2020. 05. 03. 7:45
Budapest, 2016. szeptember 10. Az újfajta húszezer forintos bankjegyek részlete. Magyarország ma is hivatalos fizetõeszközét, a forintot, 70 évvel ezelõtt, 1946. augusztus elsején vezették be. A pengõt felváltó új pénz nevét I. Károly történelmi aranyforintjáról kapta. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítõje közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt. Fotó: Faludi Imre
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Válságos időkben különösen fontos dolog a bevétel – nemcsak a vállalkozásokra és a családokra igaz a megállapítás, hanem az államkincstárra is. Megfelelő körülmények között előbbiektől érkezik a summa az utóbbihoz, vagyis, ha a cégek és a magánszemélyek rendszeresen jutnak különféle összegekhez, úgy – nyilvánvalóan adó formájában – az állam is pénzt lát.

Ha ebből indulunk ki, akkor márciusban nem is zárt olyan rosszul az államkassza, annak ellenére sem, hogy a hónap elején idehaza is megjelent a koronavírus, március 11-én a kormány kihirdette a veszélyhelyzetet. A szaktárca friss kimutatása szerint abban a hónapban emelkedett a hat nagyadóból származó bevétel. Az áfából, a személyi jövedelemadóból, a jövedéki és a társasági adóból, valamint a szociális hozzájárulási adóból és a járulékokból az első három hónapban összesen 3420 milliárd forint folyt be. Milyen következtetések fakadnak az összegből?

Egyrészt az, hogy az idei első negyedéves summa több mint 270 milliárddal haladja meg a 2019-est, ami úgy mindenképpen egészen jelentősnek nevezhető, hogy az év elején nem volt érdemi adóemelés. Másrészt az, hogy februárban még csak kétszázmilliárdos többletet mutattak a nagy adók számai, ami március végére 270 milliárdra szökött, vagyis az idei harmadik hónap több adót hozott, mint a tavalyi március. Pedig 2019-ben szárnyalt a gazdaság.

Tudni kell ugyanakkor, hogy az adóügyekben jelentkezik némi átfutási idő, így a válság hatásai szempontjából igazán az áprilisi részadat lehet igen beszédes. A számsorokat a hónap közepén ismerheti meg a közvélemény.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.