Klaus Johannis román államfő a múlt héten hirdette ki a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvényt, amelyet parlament előtti felelősségvállalással fogadtatott el a kormány. Az előírások leghangzatosabbja szerint az IT-ágazat bruttó tízezer lejt (2050 euró) meghaladó fizetésű alkalmazottainak a továbbiakban jövedelemadót kell fizetniük. Ugyanakkor mentesülnek a második nyugdíjpillérhez való hozzájárulás alól, aminek további fizetését külön kell kérvényezniük. Hasonlóan fontos változás, hogy az építőiparban, az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban dolgozók már nem mentesülnek az egészségügyi szolgáltatási és a munkaerőpiaci járulék kifizetésétől. Némi kárpótlásként ezekben az ágazatokban november elsejétől megemelték a minimálbért: az építőiparban 4582 lej (935 euró), az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban pedig 3436 lej (701 euró) lesz a bruttó minimálbér. A kormány indoklása szerint azért volt szükség ezekre az intézkedésekre, hogy ezekben az ágazatokban az egészségügyi szolgáltatási járulék visszavezetése után se csökkenjen az alkalmazottak nettó fizetése.
Készpénzfizetési korlátozások is hatályba léptek november elsejétől. A jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa ötezer lej (1020 euró), a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén pedig nem haladhatja meg az ötvenezer lejt.
Két természetes személy között naponta legfeljebb tízezer lejes készpénzfizetés engedélyezett. A rendelkezéscsomag máris hullámokat ver. Marcel Ciolacu kormányfő Facebook-oldalán jelezte, hogy jövő hétre találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit, hogy egyeztessenek a készpénzfizetés korlátozásának körülményeiről. A miniszterelnök ugyanis elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány intézkedésére reagálva a bankok növelni készülnek az illetékeiket. A Hotnews.ro című hírportál elemzéséből mindenesetre az derül ki, hogy az intézkedés a vidéki kisboltok tulajdonosait érinti a leghátrányosabban, ahol a vevők többnyire készpénzzel fizetnek, a befolyt összegeket pedig a tulajdonosok banki számlán kénytelenek elhelyezni.