A lakosság számához arányítva változatlanul Románia bizonyul a legkevésbé vonzónak a befektetőknek Kelet-Közép-Európában. A Román Nemzeti Bank adataiból az derül ki, hogy befektetések formájában 2022 végéig ötmilliárd euró körüli értékben érkezett az országba magyar, bolgár, cseh és lengyel tőke. Ehhez képest a romániai cégek által az említett országokban végrehajtott beruházások értéke ennek a tizedét sem érik el, mindössze 420 millió euróra rúgnak.
A Ziarul Financiar című pénzügyi-gazdasági lapnak nyilatkozó szerint Aurelian Dochia gazdasági elemző szerint ennek az aránytalanságnak a magyarázata abban rejlik, hogy a kommunista rendszerek összeomlásának pillanata jobb állapotban érte a térség országainak gazdaságát, mint amilyenben a romániai volt. Ezért aztán előbbiek gyorsabban alkalmazkodtak a piacgazdaság körülményeihez.
„Hozzánk képest számottevő előnnyel indultak, és kezdettől fogva nagyobb bizalommal voltak irántuk a fejlett európai országok. A befektetések terén mutatkozó eltérések a gazdaságaink eltérő fejlettségét tükrözik. Az egy főre eső GDP terén megközelítettük őket, de a vállalkozói tapasztalat, hálózat tekintetében még nem. Egy gazdaságban nagyon sok múlik a cégek közti kapcsolatokon, az emberek vállalkozó kedvén, bátorságán” – fogalmazott a bukaresti gazdasági elemző.
A magyar vállalatok – élükön a Mollal – 2,626 milliárd eurót fektettek be Romániában, a „szembejövő forgalom” viszont csupán 153,7 millió euróra tehető. Lefordítva: minden egyes, Magyarországon befektetett romániai euróra 17, Romániába irányuló magyarországi jut.
A legnagyobb aránytalanság Lengyelország viszonylatában mutatkozik: a lengyel cégek 1,066 milliárd eurót fektettek be a keleti szomszédnál, míg onnan elhanyagolható összeg, 3,1 millió euró áramlott Lengyelországba. Csehország esetében sem sokkal kedvezőbb a mérleg: a múlt év végéig befektetett 962 millió euróhoz képest Csehországba csak 8,4 millió Romániából származó euró érkezett. A mérleg Bulgária viszonylatában a legkedvezőbb, de ugyancsak deficites. A bolgár cégek romániai befektetései négyszázmillió eurót tesznek ki, míg a balkáni országba a romániai cégek 253,6 millió euró értékben invesztáltak. Holott a bolgár gazdaság a rendszerváltáskor aligha volt a romániai előtt, ám míg a bolgár piac nem volt vonzó a romániai cégeknek, a bulgáriai vállalatok profitálni akartak ennek a piacnak a közelségéből, tartja a már idézett Aurelian Dochia.