Ciprus, Görögország és Málta aggódik az EU-szankciók miatt

A három uniós tagország jelentős hajólogisztikai központokkal rendelkezik.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 05. 06. 19:31
MICOTÁKISZ, Kiriákosz; ANASZTASZIADISZ, Nikosz
Athén, 2022. május 6. Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök (b) és Nikosz Anasztasziadisz ciprusi államfõ kezet fog megbeszélésük elõtt Athénban 2022. május 6-án. MTI/EPA/ANA-MPA/Oresztisz Panajotu Fotó: Oresztisz Panajotu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ciprus, Görögország és Málta elvárja, hogy az Európai Unió tekintettel legyen aggodalmaikra az orosz nyersolajembargóról szóló javaslat részleteinek kidolgozásánál – közölte pénteken Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök athéni látogatásán.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerdán az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén ismertette a testület javaslatát, miszerint az orosz kőolaj behozatalát az ukrajnai hadművelet nyomán hat hónapon belül le kellene állítani, a finomított kőolajtermékek importját pedig az év végéig kellene megszüntetni. Több állam már jelezte, hogy felmentést kér ezen szankciós intézkedés alól.

A brüsszeli elképzelés egyben megtiltaná az uniós tagállamokban bejegyzett hajózási vállalatoknak az orosz kőolaj szállítását. Ciprus, Görögország és Málta jelentős hajólogisztikai központokkal rendelkezik, és az unióban nekik van a legnagyobb kereskedelmi flottájuk.

Anasztasziadisz a görög miniszterelnökkel, Kiriákosz Micotákisszal tartott megbeszélését követően újságíróknak nyilatkozva elmondta: „közös álláspontjuk”, hogy figyelembe kell venni Athén, Valletta és Nicosia aggályait a szankciókat érintő meghatározott ügyekben.

Mindketten világosan megmondtuk. Ellenezzük az orosz inváziót, és természetesen támogatjuk a szankciókat. De ezeknek célzott szankcióknak kell lenniük, nem pedig olyanoknak, amelyek szelektíven egyes tagállamok érdekeit szolgálják másokéval szemben

– fogalmazott a ciprusi elnök.

Joannisz Kaszulidesz ciprusi külügyminiszter pénteken a helyi közszolgálati televízió műsorában kijelentette, hogy Ciprus nem engedheti meg kulcsfontosságú iparágainak összeomlását a szankciók miatt.

– Kulcsfontosságú iparágaink a turizmus, a tengeri szállítmányozás és a szolgáltatások – mondta a külügyi tárcavezető, hozzátéve, ha ezek bármelyike veszélybe kerül, magával ránthatja a sziget gazdaságát. Kaszulidesz hangsúlyozta: nem szabad olyan büntetőintézkedéseket hozni, amelyek sokkal nagyobb kárt okoznak az uniós tagállamoknak, mint Oroszországnak. A ciprusi diplomácia vezetője egyben egy új európai biztonsági struktúra kiépítését szorgalmazta az ukrajnai konfliktust követően, tekintettel arra, hogy az eddigit lerombolták.

A görög kormány egyik tisztségviselője időközben közölte, hogy a büntetőintézkedések kidolgozásáról még folynak az egyeztetések Brüsszelben, és Athén tiszteletben fog tartani bármely közös döntést.

Az Európai Bizottság pénteken közzétett, módosított javaslata – a görög, a máltai és a ciprusi aggályok eloszlatása érdekében – már három hónapos átmeneti időt biztosítana az eddig egy hónap helyett, mielőtt életbe léptetné az orosz olaj tengeri szállítására vonatkozó uniós tilalmat.

 

Borítókép: Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök (balra) és Nikosz Anasztasziadisz ciprusi államfő kezet fog megbeszélésük előtt Athénban 2022. május 6-án (Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Oresztisz Panajotu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.