Folytatódnak a belpolitikai viták a múlt hét végi hajóbaleset miatt Olaszországban. Vasárnap hajnalban egy migránsokat szállító halászhajó csapódott a sziklákhoz Calabria partjainál, Steccato di Cutro közelében, Crotonétól harminc kilométerre, ezt követően kettétört és elsüllyedt. A túlélők szerint a hajón körülbelül 180-250-en voltak, az olasz sajtó becslései szerint a tengeri katasztrófának akár száz áldozata is lehet. A szívszorító tragédia felkavarta a kedélyeket, s a Giorgia Meloni vezette jobbközép kormányra szegeződtek a számonkérő tekintetek.
Róma hadat üzent az embercsempészeknek
A támadások kereszttüzébe Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter került. Az olasz baloldal szerint Földközi-tengeren mentési műveleteket végrehajtó civil hajók működésének szigorítása megnövelte a katasztrófák lehetőségét, az áldozatok számát. Az olasz belügyminiszter az Il Corriere della Sera című napilapnak adott exkluzív interjúban válaszolt a személyét és a kormányt ért vádakra. A belügyi tárca vezetője elmondta, a hétvégén a tragédia helyszínére sietett, hogy felmérje a veszteségeket és a kormány nevében részvétet nyilvánítson a gyászolóknak, bátorítsa a túlélőket. Piantedosi úgy fogalmazott, véleménye szerint a vasárnap hajnalban bekövetkezett katasztrófa elkerülhetetlen volt a rendkívüli időjárási viszonyok miatt.
Visszautasított minden olyan támadást, amely azt feltételezi, hogy összefüggés van a halottak száma és a kormány intézkedései között. Hangsúlyozta, hogy a Giorgia Meloni vezette jobbközép kormány célja, hogy az indulások csökkentésével elkerülhetővé váljanak az elhalálozások.
Hozzátette, arra törekszenek, hogy a háború és konfliktus sújtotta övezetből menekülőknek lehetőséget adjanak, hogy biztonságos körülmények között érkezhessenek meg Olaszországba, és ne kelljen az embercsempészekre hagyatkozniuk.
Piantedosi hadat üzent az embercsempészeknek, akiket a tengeri katasztrófa kizárólagos felelőseinek tart.
Azt is kiemelte, a konfliktus elől menekülők tudtára kell adni, hogy nem bízhatják életüket ezekre a gátlástalan bűnözőkre. Felelősségteljes és méltó körülményeket kell biztosítani a menekülteknek, és biztonságos kiutat drámai életkörülményeikből.
A belügyi tárca vezetője beszámolt arról is, hogy a kormány megalakulása óta 617 menekültet szabadítottak ki a konfliktus sújtotta övezetekből és juttattak Olaszországba humanitárius folyosókon keresztül, soha korábban nem volt példa ilyen rövid idő alatt megvalósított humanitárius akcióra. Hozzátette, a közelmúltban jóváhagyott migrációs dekrétum értelmében Olaszország 83 ezer bevándorló érkezését engedélyezi. Mi ez, ha nem emberséges bánásmód? – válaszolt a kormány migrációs politikáját támadó hangokra.
Cáfolta azokat a híreszteléseket is, amelyek szerint bármiféle összefüggés lenne a civil hajók működésének szabályozása és a tengerbe veszettek számának megemelkedése között.
A Giorgia Meloni vezette kormány hosszú távú, szervezett megoldásokkal szándékozik felszámolni az Olaszországot évtizedek óta ostromló migrációt. A Piantedosi-rendelet csak az első lépés, a cél azonban az afrikai országokból útnak induló gazdasági menekültek tömegeinek megállítása, mely a kiindulási és tranzitországokkal való hosszú távú együttműködéssel valósítható meg.
Az olasz belügyminiszter jelentős eredménynek nevezte, hogy az év eleje óta 21 ezer illegális bevándorló vízre szállását akadályozták meg a líbiai hatóságok.
Az olasz belügyminisztérium hivatalos adatai alapján az éve eleje óta 14 433 illegális bevándorló érkezett a Földközi-tenger migrációs folyosóján keresztül Itáliába. Ez közel háromszorosa a múlt év ugyanezen időszakához képest, amikor 5474 személy lépett a dél-olaszországi partokra. A tavalyi utolsó negyedévben, a Meloni-kormány megalakulását követően pedig 33 339 illegális bevándorló lépte át Olaszország határait.
Borítókép: Az áldozatok holttestét keresik tűzoltók a dél-olaszországi Steccato di Cutro közelében elsüllyedt migránshajó partra mosott roncsánál 2023. február 27-én. Az illegális bevándorlókat Európába szállító hajó Törökországból indult, és négy nappal később, február 26-án futott zátonyra a viharos tengeren a calabriai partoknál. Az utasok pontos száma ismeretlen, a halálos áldozatok száma 63-ra emelkedett. Nyolcvanan élték túl a balesetet, közülük húszan vannak kórházban (Forrás: MTI/AP/LaPresse/Giovanni Isolino)