Matteo Piantedosi olasz belügyminiszter a római képviselőházban szólalt fel a Steccato di Cutróban történt hajóbaleset körülményeiről azt követően, hogy az ellenzéki pártok a kormányt vonták felelősségre a tragédia helytelen kezeléséért és a belügyi tárca vezetőjének lemondását követelték. Piantedosi beszámolójában elmondta, hamis az a feltételezés, miszerint a kormány befolyásolta vagy akadályozta volna a mentési műveleteket, korábban és most is mindet megtesz, hogy emberéleteket mentsen. Rámutatott arra is, hogy a tragédia azért következett be, mert a bevándorlók úgy akartak kikötni, hogy elkerülhessék a hatósági ellenőrzéseket. Céljuk az volt, hogy az éjszakai órákban érjenek partot. A 72 ember életét követelő tengeri baleset valójában az emberkereskedők gondatlanságának következménye.
Piantedosi arra is rámutatott, hogy nincs semmiféle összefüggés a civil hajók tevékenységének megszigorítása és a tragédia között.
Franco Mari, az ellenzéki Zöld Szövetség parlamenti képviselője lapunknak úgy nyilatkozott, csak azt utólagos kivizsgálások bizonyíthatják, hogy el lehetett volna-e kerülni a tragédiát, vagy mulasztásokat követett el a kormány. Az azonban egész biztos, hogy a túlélőkkel való embertelen bánásmód azt bizonyítja, hogy a kormány alkalmatlan a helyzet kezelésére. Az ellenzéki politikus elmondta, hogy továbbra is Piantedosi belügyminiszter lemondását követelik, mert túl sok mulasztást követett el és érzéketlen hangnemben szólt a tragédia áldozatairól. Hozzáfűzte a baloldal szerint a Meloni-kormány migrációs politikája, a hajóblokád felállítása és az afrikai országok támogatása teljesen haszontalan.
A jobboldal és a mérsékeltek szerint szégyenletes dolog politikai csatározássá változtatni a tengeri katasztrófát.
Maurizio Lupi, a Mi, Moderáltak párt elnöke lapunknak úgy nyilatkozott, a cutrói tragédia elsősorban arra kötelezi a kormányt, hogy megoldásokat találjon a Földközi-tengeren zajló emberkereskedelem felszámolásra. Az afrikai országok támogatását szolgáló Mattei-terv megvalósítása rendkívül fontos, hiszen ez jelenti a legnagyobb kihívást Olaszország és egész Európa számára. A kormány migrációs politikájának fontos része a szabályozott bevándorlás megszervezése, mivel Olaszországnak szakképzett munkaerőre van szüksége.
A képviselő hozzáfűzte, az embercsempészek megállítása nemcsak Olaszország, hanem egész Európa feladata, hiszen Lampedusa az Európai Unió külső határa.
Nincs más megoldás, mint az indulások megakadályozása, amely a kiindulási országokkal folytatott hosszú távú együttműködéssel valósítható meg.