Amíg Kína űrprogramja folyamatosan fejlődik, addig Oroszországé egy kiszivárgott amerikai hírszerzési dokumentum szerint szűkül, amely a globális verseny mellett, az orosz–ukrán háború miatt „megszakadt nyugati partnerségek és elszakított ellátási láncok is nagy valószínűséggel akadályozzák az orosz űrprogram finanszírozási képességét, amely legalább 2020 óta csökkenő tendenciát mutat” – áll a The Washington Post amerikai lap által szemlézett dokumentumban.
A titkosított értékelés hozzáteszi: amíg az orosz űrprogram a következő évtizedben is csökken, addig Kína olyan űrképességeket fejlesztett ki, amelyek az amerikai – és szövetségesi – űrképességeket is veszélyeztetik.
Amerikai tisztviselők szerint Kína rendelkezik messze a legdinamikusabb űrprogrammal.
Kína az űrverseny élén?
Washington szerint Kína az elmúlt években megduplázta a műholdjainak a számát, jelenleg több mint hétszázat üzemeltet, amelyből mintegy 250-et hírszerzésre, megfigyelésre és felderítésre használnak.
Mindeközben kifejlesztettek egy alacsony Föld körüli pályára állított űrállomást, sikeresen landoltak egy űrhajóval a Hold túlsó oldalán, marsjárót küldtek a Marsra, és már a következő Hold-utazást készítik elő, a Holdon való bányászattal egyetemben – feltételezések szerint a Holdon fagyott állapotban található meg a víz számos nemesfém mellett.
Az értékelés – összegezve a katonai szakértők évek óta zajló figyelmeztetését – hangsúlyozza, hogy a világűr egyre nagyobb jelentőséggel bír a modern hadviselésben, amelyet az ukrajnai konfliktus is nyomatékosít. A The Washington Post hozzáteszi, hogy a dokumentumokat egy olyan hírszerzési anyagból szerezte meg, amelyet állítólag Jack Teixeira, a Massachusetts-i Légi Nemzeti Gárda tagja szivárogtatott ki.