Megállapodtunk abban, hogy Észak-Korea nukleáris támadása esetén azonnali elnöki konzultációt folytatunk, és gyorsan, határozottan és minden erőforrásunkat bevetve válaszolunk, beleértve az Egyesült Államok atomfegyvereit is − jelentette ki Jun Szogjol dél-koreai elnök szerdán Washingtonban a Joe Bidennel folytatott egyeztetését követő sajtótájékoztatón. A két államfő tárgyalásának középpontjában Észak-Korea mellett az ukrajnai háború, valamint a technológiai együttműködés − különös tekintettel a csipgyártásra − állt.
Észak-Korea elrettentésének érdekében egy amerikai atom-tengeralattjárót is telepítenek Dél-Koreába.
A dél-koreai társadalomban az elmúlt időszakban egyre nagyobb támogatást nyert az a gondolat, miszerint Szöulnak saját atomfegyver fejlesztésébe kellene kezdenie, tekintettel északi szomszédja fokozódó nukleáris tevékenységére, korábban maga az elnök is beszélt erről. Bidennel való egyeztetését követően azonban Jun Szogjol megerősítette, Szöul nem kezd saját nukleáris képességei fejlesztésébe, Washingtonra bízza védelmét.
Biden ugyanakkor hangsúlyozta, nem telepítenek amerikai atomfegyvereket Dél-Korea területére.
A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó elemző szerint a találkozón elért eredmények − köztük a most aláírt washingtoni nyilatkozat, amely a fentieket foglalja magában − óriási győzelmet jelentenek Szöul, s legfőképp Jun Szogjol számára, melyből politikai tőkét tud kovácsolni otthon is.
A hírportál által idézett tisztviselők szerint Washington értesítette a lépés előtt Pekinget, tekintettel a két hatalom közötti feszült viszonyra.
Borítókép: Joe Biden amerikai (balra) és Jun Szogjol dél-koreai elnök a washingtoni Fehér Ház déli kertjében tartott fogadási ünnepségen 2023. április 26-án (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)