Személyesen találkozik vasárnap Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségesével, Aljakszandr Lukasenka belarusz elnökkel, aki munkalátogatásra érkezett szombaton Oroszországba. A találkozóra azt követően kerül sor, hogy az orosz elnök figyelmeztetett, szomszédja és szövetségese elleni bármilyen akció Oroszország elleni támadásnak minősül.
Személyesen találkozik Putyin és Lukasenka
A találkozóra azután kerül sor, hogy Putyin azt mondta, szomszédja elleni bármilyen akció Oroszország elleni támadásnak minősül.

A Kreml közleménye szerint a megbeszélésen a két ország együttműködéséről lesz szó. Minszk rámutatott, belarusz részről a legfontosabb napirendi pontoknak tartja a biztonsági kérdéseket, a gazdasági együttműködést, valamint a közös fellépést a nyugati szankciókkal szemben. A találkozóról először július 6-án esett szó, akkor Lukasenka azt mondta sajtótájékoztatóján, tárgyalóasztalhoz ül Putyinnal, és olyan kérdésekben is egyeztetnek, mint a Jevgenyij Prigozsin vezette Wanger-zsoldoscsoport helyzete.
Ez a legegyszerűbb probléma, amit meg fogunk oldani
– mondta akkor a belarusz elnök.
A Wagner-csoport a június 23-i lázadás után került előtérbe a nemzetközi politikában is: Prigozsin vezetésével a zsoldosok Moszkva ellen indultak, ám Lukasenka közbelépésével a konvoj még az orosz főváros előtt visszafordult. A Wagner-vezér ezt követően katonáival Belaruszba települt, ahol már tavaly nyáron is megjelentek a zsoldosok, hogy a belarusz hadsereg kiképzéseit segítsék.
A csaknem másfél éve tartó ukrajnai háború során Lukasenka mindvégig kiállt szövetségese mellett, Putyin korábban stratégiai partnerének és legközelebbi szövetségesének nevezte Belaruszt. A két ország megállapodott abban, közös piacokat alakítanak ki a gáz, az olaj és a villamosenergia számára. Lukasenka és Putyin emellett rendszeresen tartják a kapcsolatot egymással, a vasárnapi már a hatodik találkozójuk lesz idén, az előző ötre szintén Oroszországban került sor: a korábbi megbeszéléseken a gazdasági kapcsolatok fejlesztése mellett szó esett az orosz nukleáris taktikai fegyverek Belaruszba való telepítéséről is.
A két elnök találkozója miatt azonban az aggodalmak is megnövekedtek, különösen Kijev részéről.
Az ukránok ugyanis attól tartanak, Putyin célja, hogy a belarusz erők is meginduljanak ellenük – noha erről már korábban is folytak a találgatások, hivatalosan nem erősítették meg, hogy belarusz erők is harcolnának Ukrajnában. Amennyiben Belarusz felől is támadás érné a posztszovjet országot, azzal új front nyílna a háborúban.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz (jobbra) és Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök az Eurázsiai Gazdasági Unió tagállamainak csúcstalálkozóján Moszkvában 2023. május 24-én (Fotó: MTI/EPA/Belarusz elnöki hivatal)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Putyin: Nyugaton is sokan osztják Oroszország álláspontját a hagyományos értékekről
Putyin úgy véli, hogy a globális liberalizmusnak vége.

Íme Izrael brutális válaszcsapása – porig rombolták az iráni rakétaállásokat + videók
Az iráni rakétakilövő rendszerek mintegy egyharmadát megsemmisítették.

Olajárrobbanás küszöbén áll a világ a Közel-Kelet konfliktusa miatt
Ezt a magyar családok is megérzik.

Mi várható a kanadai G7-csúcstalálkozón?
Trump és Zelenszkij is találkozni fognak.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Tényleg 50 fokos hőségre számíthatunk? – a szakértő válaszolt

Rendkívüli bejelentést tesz Szijjártó Péter - élőben

Megszavazták: íme Magyarország top 5 legjobb szabadstrandja

Lajosmizsei eper: hatalmas átverés terjed, így lehet kideríteni, hogy becsapják-e a piacokon

Orvosa sokkoló hírt közölt Tornóczky Anitával: Ezért felejt el beszélni!

Az Európai Unió beismerte, Magyarországnak végig igaza volt – eurómilliárdokat fizet ezért

Sokkoló videó: a fojtás után a francia cselgáncsozónő nem tért magához a budapesti vb-n

Hétfői sportműsor: folytatódik a klub-vb, cselgáncs-vb Budapesten

Kovács István amatőr hibát követett el – kritikák özöne zúdul rá a klub-vb-n + videó

Dráma Milák Kristóf körül: elúszik az idei világbajnokság is

Mindenki felhördült: elképesztő ítélet született a gyerekeit verő edző ügyében

Puzsér Róbertnek vége, aljas húzása a karrierjébe kerülhet
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Putyin: Nyugaton is sokan osztják Oroszország álláspontját a hagyományos értékekről
Putyin úgy véli, hogy a globális liberalizmusnak vége.

Íme Izrael brutális válaszcsapása – porig rombolták az iráni rakétaállásokat + videók
Az iráni rakétakilövő rendszerek mintegy egyharmadát megsemmisítették.

Olajárrobbanás küszöbén áll a világ a Közel-Kelet konfliktusa miatt
Ezt a magyar családok is megérzik.

Mi várható a kanadai G7-csúcstalálkozón?
Trump és Zelenszkij is találkozni fognak.