Egymást érik a migráns hajók az olaszországi Lampedusa szigetén, a migrációs nyomás továbbra is óriási a dél-olasz partokon. Az év eleje óta közel százezer illegális bevándorló érkezett Itáliába. Több, mint kétszer annyian léptek partra idén, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában. Az olasz belügyminisztérium hivatalos adatai szerint augusztus 14-ig 99 771 illegális bevándorló kötött ki Itáliában, míg a tavaly 48 ezren érkeztek ugyanebben az időszakban. A migrációs nyomás megemelkedésével megnövekedett a Földközi-tengeren való átkelések halálos áldozatainak száma is.
Olasz sajtóhíradások újabb hajótörésről számolnak be, hétfőn újabb lélekvesztő süllyedt el pár órával a Líbiából való indulást követően.
A tengeri szerencsétlenségben öten a tengerbe fulladtak, hét személynek nyoma veszett. A hivatalos adatok szerint a legveszélyesebb migránsfolyóson való átkelés során az év eleje óta 2100-an vesztették életüket. Drámai a helyzet Lampedusa szigetén, Filippo Mannino polgármester bejelentette a szigetlakóknak elege van a migránsokból. Megoldást sürget, hogy a sziget mentesülhessen a rendkívüli nyomás és az állandó vészhelyzet kezelése alól, napok óta újra kétezren vannak a négyszáz fő befogadására alkalmas hotspotban.
Véleménye szerint humanitárius hajók bevetésével lehetne az Olaszországba lélekvesztőkön érkezőket begyűjteni és a szárazföldre szállítani Lampedusa kikerülésével. Naponta átlagosan 1500 személy szállításáról kell gondoskodniuk, tarthatatlan, hogy továbbra is átjáró folyosóként működjön a sziget.
Az elmúlt hónapokban háromszorosára nőtt a migrációs nyomás, Mannino szerint elérkezett az ideje, hogy belássák, Lampedusa már így is súlyos problémákkal küzd, egyetlen betegellátója van, amely még a helyiek számára sem tud megfelelő ellátást biztosítani. A polgármester felvetette azt is, hogy milyen komoly kiadást jelent a Lampedusa tengerpartján hagyott fából és vasból készült migráns hajók eltakarítása, megsemmisítése. Az Európai Uniótól és az olasz kormánytól vár azonnali beavatkozást és strukturális megoldásokat, a dublini rendszer módosítását és biztonságos humanitárius folyósok kialakítását szorgalmazza.