– Múlt hónapban hazánkba látogatott Katar emírje, a látogatás során stratégiai együttműködésről írtak alá megállapodást a felek. Hogyan látja a magyar–katari kapcsolatokat?
– A látogatás nagyon sikeres volt, a két ország közötti kapcsolatokat a stratégiai partnerség szintjére emelték. Katar ez idáig korlátozott számban kötött ilyen szerződéseket. A stratégiai partnerség azt jelenti, hogy az ajtó nyitva áll a felek előtt, és bármilyen területen létrejöhet az együttműködés országaink között: befektetések, vízgazdálkodás, mezőgazdaság, oktatás – ezeken a területeken már biztosan lesz magyar–katari együttműködés. A katari emír ittjártakor a felek megállapodtak a környezetvédelem területén való együttműködésben, valamint a Magyar Diplomáciai Akadémia és a Katari Diplomáciai Intézet között is megállapodás jött létre.
A Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér azok közé a projektek közé tartozik, amelyekbe Katar is szeretne befektetni. Van továbbá egy olyan gondolat is, hogy támogassuk a Magyar Nemzeti Bankot, a gyakorlatban elsősorban ez pénzletét elhelyezését jelentené. Úgy gondolom, hogy ígéretes jövő vár a magyar–katari kapcsolatokra.
– Az ukrajnai háború okozta energiaválság során a katari gáz szerepe felértékelődött, nemcsak a magyar kormánnyal kötöttek szerződést, de gyakorlatilag a fél világ sorban áll Dohánál. Katar tud alternatívát jelenteni az orosz gázra? Van lehetőség ennyi ország számára cseppfolyósított földgázt (LNG) termelni?
– Katar államnak valóban sok gázpiaca van Latin-Amerikában, Amerikában, Afrikában és Ázsiában is – szerződések révén 2026-ig a katari gáz teljes mennyisége már el van adva. Szándékunkban áll bővíteni az ország északi mezőjét, hogy eleget tegyünk a szerződő államok, beleértve Magyarország igényeinek. Ennek kapcsán fontosnak tartom kiemelni, hogy a magyar és katari műszaki munkacsoportok már megkezdték a munkát, szóba kerültek a szállítási módok is: miután Magyarországnak nincsen tengeri kijárata, így a tengeri, majd szárazföldi szállításra van lehetőség. A magyar kormány több irányból igyekszik beszerezni a gázt, viszont a katari gáz teljes egészében nem fogja helyettesíteni az orosz forrásokat, hanem azokhoz járul hozzá.