– Katar különösen fontos szerepet játszhat a magyar és európai energiabiztonságban, tekintettel arra, hogy a kis ország a világ harmadik legnagyobb földgázkészletével és a legnagyobb folyékonyföldgáz-szállítási kapacitásokkal rendelkezik. Az energián túl más gazdasági területeken is mélyül az együttműködés Magyarország és Katar között, például a kereskedelem, a befektetések területén bizonyos szektorokban. Egyes értesülések szerint a katari állam is érdeklődik a Liszt Ferenc reptérbe való befektetési lehetőségek iránt – magyarázta a Magyar Nemzet megkeresésére Szalai Máté, az olaszországi Ca’ Foscari Egyetem posztdoktori kutatója.
Mit kell tudnunk Katarról?
Katar a Perzsa-öbölbe nyúló félszigeten helyezkedik el – délről Szaúd-Arábia határolja, nyugaton pedig a Bahreini-öböl választja el Bahreintől. Területét tekintve a 158. helyet foglalja el a közel-keleti ország a világranglistán 11 586 négyzetkilométeres területével, ami azt jelenti, hogy egy, hazánknál mintegy nyolcszor kisebb országról van szó. Katar államformája monarchia, fővárosa a félsziget keleti partján fekvő Doha, amely egyben a legnépesebb település is. Az ország államformája monarchia, élén Tamím bin Hamad al-Táni emírrel. Az arab országban több mint 3,2 millióan élnek. Katarban él továbbá egy körülbelül 400 fős magyar közösség is, akik jellemzően munkavállalási céllal érkeztek az országba, ám olyanok is vannak köztük, akik letelepedtek és családot alapítottak. Érdekesség ugyanakkor, hogy a katariak aránya csupán 12 százalék körül mozog, a lakosság nagy részét más országok állampolgárai, elsősorban indiaiak, bangladesiek, filippínók és egyiptomiak teszik ki. A lakosság több mint 60 százaléka muszlimnak vallja magát, ám a sok külföldi lakos következtében kifejezetten magas a keresztények aránya is, a lakosság mintegy 14 százalékát teszik ki.
A magyar–katari diplomáciai kapcsolatok egészen az 1990-es évekre nyúlnak vissza, ám a két ország közötti együttműködés a 2000-es évek elején lendült fel igazán: megnyíltak a nagykövetségek Dohában és Budapesten, továbbá 2002-től egy sor megállapodást írtak alá a felek, egyebek mellett kereskedelem, idegenforgalom és oktatás területén.
Az orosz–ukrán háború tavaly februári kirobbanása után azonban újabb mérföldkőhöz érkeztek a magyar–katari kapcsolatok.
A konfliktus okozta energiaválság következtében hazánk is igyekszik bővíteni energiabeszerzési kapacitásait, amelynek eredményeként Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a magyar–katari gazdasági vegyes bizottság múlt hónapban megtartott harmadik ülésén ismertette, akár már 2027-től érkezhet Magyarországra a katari cseppfolyósított földgáz (LNG) – amelynek volumene akár milliárd köbméteres méretű is lehet.