– A tajvani választás eredménye mit jelenthet a Kínával ápolt kapcsolatokra nézve?
– A szombaton tartott elnök- és parlamenti választást többen sorsfordítónak nevezték, nem ok nélkül. Pekingi tisztviselők korábban a háború és béke választásának minősítették az eseményt, és ez a narratíva a kampányt is tematizálta. Vagyis az elmúlt nyolc évben kormányzó, a független, tajvani identitásra játszó Demokratikus Haladó Párt (DPP) jelöltjét, Laj Csing-tőt háborús provokátornak nevezte a Kínával megbékélést inkább támogató Kuomintang (KMT), utóbbi ellenzéki erőt pedig következetesen a Kínai Kommunista Párt ügynökének írták le ellenfeleik.
Valójában azonban külpolitikájukat illetően nem voltak radikális különbségek a pártok között.
Az Egyesült Államok diplomáciája valamennyi politikai erővel kiváló. A KMT és a Kínával szintén megengedőbb Tajvani Néppárt (Taiwan People Party, TPP) sem tartja elképzelhetőnek az újraegyesülést, egyébként a DPP következetesen hangoztatja, hogy ők nyitottak a kapcsolatok rendezésére Kínával. A DPP-jelölt William Laj győzelme azonban valószínűleg továbbra is fagyponton tartja a kínai kapcsolatokat, miközben egy KMT-győzelem esetén lehetőség nyílt volna a viszony rendezésére. Fontos ugyanakkor, hogy a törvényhozásban a DPP jelentősen visszaesett, nem szerezte meg az abszolút többséget, így kisebbségből kormányoz. Megerősödött viszont a KMT és a TPP is, az ellenzék pedig valószínűleg a kormánypárt leggyengébb pontján, a kínai kapcsolatokon fokozza majd a nyomást.
Pekingben tehát félsikert könyvelhetnek el.
– Nyugatról nézve talán hajlamosak vagyunk mindent a fenti szemüvegen át értelmezni. De mennyire volt hangsúlyos a külpolitika a kampányban? Egy átlagos tajvani választópolgár ez alapján dönt?
– Maratoni választási kampányon van túl Tajvan. Már tavaly tavasszal szembejöttek az utcán a választási plakátok, erről szólt a nyilvánosság. Érdekes, hogy a kampány előrehaladtával a külpolitika súlyt vesztett, s egyre több szó esett gazdasági, társadalmi ügyekről.
A tajvani választópolgárt ugyanis sokkal jobban foglalkoztatja például a magas infláció, az albérletárak, az életszínvonal csökkenése.
A DPP számos belső feszültségforrás rendezésével adós maradt. Bár hagyományosan a fiatalabb generációkat képviselő párt, a kedvezőtlen gazdasági folyamatok ezt a korosztályt érintik a legérzékenyebben. Ezért Tajvanon a világon a harmadik legalacsonyabb a születési ráta, a fiatalok tartanak a gyerekvállalástól. A külpolitika persze fontos téma Tajvanon, a választópolgároknak azonban ott is megvannak a hétköznapokból következő preferenciáik.