Nemrég ért véget Orbán Viktor miniszterelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök Budapesten megtartott sajtónyilatkozata, melyben a magyar–kínai együttműködés előrehaladását, valamint a jövőbeni tervekről is beszámoltak. A kétoldalú tárgyalásoknak rövid időn belül híre ment, a legnagyobb nemzetközi hírportálok számoltak be a magyar–kínai csúcsról.
Orbán Viktortól és Hszi Csin-pingtől zeng a nemzetközi sajtó
Tele van a nemzetközi sajtó Orbán Viktor miniszterelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtöki találkozójával – a legnagyobb hírportálok sorra számolnak be a magyar–kínai csúcs eredményeiről. Pedig a kormányfő és a távol-keleti nagyhatalom államfőjének sajtónyilatkozata csak néhány órája ért véget. Csokorba szedtük a nemzetközi sajtó első reakcióit.

Financial Times
„Hszi Csin-ping kínai elnök Peking egyik legfontosabb stratégiai partnereként üdvözölte Magyarországot, és temérdek elismeréssel szólt az Orbán Viktor miniszterelnök vezette országról” – kezdte cikkét a brit gazdasági lap. A cikk szerzői szakértőket idéztek azzal kapcsolatban, hogy mivel járhat a magyar–kínai kapcsolatok erősödése.
Yu Jie, a bit Chatham House agytröszt elemzője úgy látja, Kína szándéka az, hogy Magyarország hídként működjön a távol-keleti nagyhatalom, valamint az Európai Unió között.
The New York Times
Az amerikai napilap szerzője, Andrew Higgins úgy fogalmazott cikkében: „Hszi Csin-ping kínai elnök újabb biztonsági zónát talált” – utalva kijelentésével arra, hogy magyar–kínai kapcsolatok különösen fontosak a nemzetközi politika szempontjából. A lapnak Theresa Fallon, egy brüsszeli agytröszt munkatársa beszélt arról, hogy Orbán Viktor tulajdonképpen közelebb hozta Brüsszelt és Pekinget egymáshoz. A szerző egyúttal a kínai elnök Magyar Nemzet hasábjain megjelent véleménycikkére is utalt, melyben Hszi Csin-ping a magyar–kínai kapcsolatokat méltatta. A lap idézte továbbá Kiszelly Zoltán politológust is, aki korábban kiemelte: mindkét fél elkötelezett a családi értékek, a bevándorlásellenesség, valamint a béke támogatása mellett.
Bloomberg
„A budapesti találkozók Kína gazdasági lábnyomának növelésére helyezik a hangsúlyt” – írta cikkében az amerikai televíziós hálózat a weboldalán. A cikk szerint Hszi Csin-ping látogatására éppen akkor került sor, amikor az Európai Unió és Kína között egyre inkább nőtt a feszültség: a szerző arról írt, hogy több nyugat-európai vezetőnek nem tetszik, hogy olcsó kínai termékek árasztják el a piacot.
Mindezek ellenére a cikk is elismeri a magyar–kínai kapcsolatok sikereit, mint például azt, hogy a kínai BYD vállalat Magyarországot választotta első európai gyárának helyszínéül – noha Franciaország és Németország is örült volna a beruházásnak.
További Külföld híreink
Reuters
A nemzetközi hírügynökség kiemelte cikkében: Orbán Viktor alatt Kína fontos kereskedelmi és befektetési partnerévé vált Magyarországnak – ellentétben azokkal az európai országokkal, melyek éppen kevésbé szeretnének függeni a világ második legnagyobb gazdaságától. A szerző felidézte, a miniszterelnök 2010 óta vezeti hazánkat, azóta igyekezett egyre közelebb hozni egymáshoz Kínát és Magyarországot. „A szívélyes politikai kapcsolatok körülbelül egy évtizeddel később befektetésekké váltak” – emelte ki a cikk, hozzátéve: egyre több kínai vállalat jelent meg hazánkban, köztük akkumulátor- és elektromosautó-gyártók.
TASZSZ
Az orosz állami hírügynökség azontúl, hogy közölte a csütörtöki magyar–kínai tárgyalások eredményeit, kiemelte,
ma a szovjet szakemberek által az 1980-as években épített, orosz nukleáris üzemanyaggal működő paksi atomerőmű adja a Magyarországon megtermelt villamos energia felét és az elfogyasztott villamos energia egyharmadát.
A cikk megemlítette, Peking és Budapest kiterjeszti az együttműködést a nukleáris iparra is. „A nukleáris ipar területén Magyarország komoly nemzetközi tapasztalattal és presztízzsel rendelkezik. Több mint ötven éve vagyunk ebben az iparágban, és jelenleg is Európa legnagyobb nukleáris fejlesztése Magyarországon történik” – emelte ki Orbán Viktor a kínai államfővel közösen tett sajtónyilatkozatában. Hozzátette: az a terv, hogy a következő évtized elejére már hatvan és hetven százalék között lesz Magyarországon a nukleáris energia aránya. A TASZSZ Paks kapcsán egyúttal emlékeztetett: az erőmű újabb blokkjai építés alatt állnak, orosz részvétellel.
Borítókép: Hszi Csin-ping kínai elnök (b) és Orbán Viktor miniszterelnök közös sajtótájékoztatója a karmelita kolostorban 2024. május 9-én (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Donald Trump pénzügyminisztere is megszólalt a vámokról
Bessent szerint Trump vámpolitikájának több célja van.

Zelenszkij menesztette a vezérkari főnököt
Volodimir Zelenszkij elbocsátotta Anatolij Barhilevicset.

Trump védelmi minisztere szerint kíméletlen hadjárat várható
A jemeni terrorcsoport régóta támadta az arra járó hajókat.

Irán kapcsán minden lehetőség terítéken van
Teherán elutasította Donald Trump felszólítását.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Telitalálat a hatos lottón, közel 650 millió forintot nyertek

Angyalarcú magyar kislány nyomait keresi az internet, Ausztriában tarthatják fogva

Megfagyott a tudósok ereiben a vér, attól, amit az űrből észleltek

Trump nagyszabású csapásokat indított: legalább 31-en meghaltak

Ezt nem sejtettük: ők A Nagy Duett első kiesői

Kiderült, melyik ünnepi rendezvényen voltak a legtöbben március 15-én

Kína lefokozta az egyik Liu fivért, így a közös vb-érem sem ugyanaz

Messinek, Cristiano Ronaldónak és Mbappénak is jóval több időre volt szüksége arra, amit Yamal már most elért

Hobo nagyon keményen kiosztotta Bródy Jánost, Magyar Péter pánikolhat

Így reagált a sorozatot ért támadásokra a Hunyadi írója

Pottyondy Edina teljesen kikészült, érzékeny pontján találtuk el

Egy héten belül két pofon a Liverpoolnak: elúszott a trófea
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Donald Trump pénzügyminisztere is megszólalt a vámokról
Bessent szerint Trump vámpolitikájának több célja van.

Zelenszkij menesztette a vezérkari főnököt
Volodimir Zelenszkij elbocsátotta Anatolij Barhilevicset.

Trump védelmi minisztere szerint kíméletlen hadjárat várható
A jemeni terrorcsoport régóta támadta az arra járó hajókat.

Irán kapcsán minden lehetőség terítéken van
Teherán elutasította Donald Trump felszólítását.