Áttörés a NATO-ban: jelentősen megnőttek a védelmi kiadások

Jelentősen megnövelték védelmi kiadásaikat a NATO-tagállamok az idei év elején: a védelmi szövetség legfrissebb statisztikai adatai szerint már több mint húsz ország érte el a kétszázalékos küszöböt, azaz a GDP legalább két százalékát fordítják védelmi kiadásokra. A tagállamok között olyanok is szerepelnek, melyeknek először sikerült teljesíteniük a NATO-s célt, ide tartozik Németország, Hollandia, Norvégia és Törökország.

2024. 06. 18. 13:22
BIDEN, Joe; STOLTENBERG, Jens
Joe Biden amerikai elnök (j) Jens Stoltenberg NATO-fõtitkárt fogadja a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2024. június 17-én. Fotó: Chris Kleponis Forrás: MTI/EPA/Consolidated News Photos
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt évtizedek legnagyobb növekedéséről beszélt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfőn a Fehér Házban tett látogatása során: a védelmi szövetségben ugyanis jelentősen megnőtt azon tagállamok száma, melyek védelmi kiadásai teljesítik a NATO egyik célkitűzését, azaz a GDP legalább két százalékát fordítják védelmi kiadásokra.

A 32 tagállam közül már több mint húszan emelték meg védelmi kiadásaikat az idei év első felében, vannak köztük olyan országok is, melyek először érték el a kétszázalékos küszöböt. A Politico brüsszeli hírportál összesítése szerint ebbe a kategóriába tartozik Németország, Hollandia, Norvégia és Törökország.

Stoltenberg a statisztikai adatokat idézve elmondta, öt évvel ezelőtt még tíz országnak sem sikerült teljesítenie a célt, és ha a tavalyi adatokat nézzük, akkor sem voltak túl kimagaslók az eredmények.

2023-ban ugyanis mindössze 11 ország fordította a GDP legalább két százalékát védelmi kiadásokra. „Európa-szerte és Kanadában is a NATO-szövetségesek idén 18 százalékkal növelik védelmi kiadásaikat, ami évtizedek óta a legnagyobb növekedés” – fogalmazott a főtitkár, aki abban bízik, a nagy lendület év kitart majd év végéig. A listát továbbra is Lengyelország vezeti 4,12 százalékkal, utána következik Észtország 3,43 százalékkal, majd az Egyesült Államok 3,38 százalékkal, a negyedik helyen Lettország helyezkedik el 3,15 százalékkal, majd Görögország 3,08 százalékkal.

A NATO által közzétett adatokból az is kiderült, mely tagállamok fordítják a legkevesebbet a védelmi kiadásokra: Kanada, Belgium, Luxemburg, Szlovénia és Spanyolország.

Korábban Stoltenberg arra is rámutatott, mindebből nemcsak Európában profitálnak, hanem a tengerentúlon is, mondván a védelemre fordított pénzek jelentős része az Egyesült Államokban köt ki, ahonnan a felszereléseket és egyéb eszközöket vásárolnak.

A főtitkár már nagy erőkkel készül az idei csúcstalálkozóra, melyet július 9–11. között Washingtonban fognak megtartani. A tárgyalások az Európában jelentősen átalakult biztonsági helyzet miatt kiemelt fontosságúak.

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (jobbra) Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt fogadja a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2024. június 17-én (Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos/Chris Kleponis)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.