– Mi volt az ön kapcsolata az első világháborúhoz, egyáltalán, közgazdász létére, hogyan született meg A nagy háború százéves nyomában – Szarajevótól Trianonig című kétkötetes könyvének az ötlete?
– Gyerekkoromtól fogva érdekelt a hadtörténelem. Két nagyapámról, akik a keleti fronton szolgáltak a második világháború alatt, sok történetet hallottam. Ellenben az ő szüleik és nagyszüleik első világháborús emlékeiről semmit. Sajnos az 1914–1918-as események a kilencvenes évekig egyáltalán nem is voltak részei sem a közbeszédnek, sem a magánbeszélgetéseknek, annak ellenére sem, hogy Magyarország a nagy háború egyik fontos szereplője volt, s a végén a legnagyobb vesztese. Amikor elkezdett egyre jobban érdekelni Európa XX. századi történelme, hamar rá kellett jönnöm, hogy a két világháború közül az első sokkal nagyobb jelentőségű, mint a második.
A téma iránti érdeklődésem csak tovább fokozódott, amikor közelebbről megismerhettem ükapám, Berzeviczy Albert és unokatestvére, Berzeviczy Béla háború alatti életét. Albert, aki akkoriban a Magyar Tudományos Akadémia elnökeként és Tisza István miniszterelnök barátjaként jó rálátással bírt a Monarchia politikai életére, határozottan és nyilvánosan is ellenezte a Szerbia elleni hadüzenetet, attól tartva, hogy az majd az általa hőn szeretett dualista állam felbomlásához fog elvezetni.
Béla mindeközben vezérőrnagyi és hadosztályparancsnoki rendfokozatban végigharcolta a nagy háborút az olasz, az orosz és a román frontokon. 1919 augusztusában a Tanácsköztársaság megdöntését követően Horthy Miklós a vörösterror leküzdésére létrehozott Nemzeti Hadsereg vezérkari főnökévé nevezte ki. Az ő feladata lett a román kivonulást követő zűrzavarban annak a biztosítása, hogy a Nemzeti Hadsereg az ország egyedüli és kizárólagos hadereje legyen. Ezután a vezetésével megkezdődött a Nemzeti Hadsereg átalakítása Magyar Királyi Honvédséggé. 1920. március 15-én Horthy altábornaggyá léptette elő Berzeviczy Bélát, aki az új magyar haderő megszervezését vezérkari főnökként irányította.
Végül konkrétan a Krím félsziget orosz anektálása és az Iszlám Állam gyors felemelkedése együttesen adta aztán az inspirációt 2014-ben, hogy elindítsam az első világháború centenáriuma alkalmából azt a vállakozást, ami végül egy évtizeden át tartó utazás és előkészületi munka végeztével egy kétkötetes könyvet eredményezett angol és magyar nyelven.
– De miért tartotta fontosnak megírni és megfotózni az ezer oldalnyi anyagot?
– A nagy háború utolsó életben maradt, egykor a fronton szolgáló veteránja, Frank Woodruff Buckles amerikai tizedes 2011. február 27-én, száztíz éves korában hunyt el, míg a brit Florence Beatrice Green – utolsóként az első világháborúban aktív katonai szolgálatot teljesítők közül – 2012. február 4-én, száztizenegy éves korában távozott az élők sorából. Vagyis nem volt olyan nagyon régen, amikor még éltek köztünk azok, akik szemtanúi lehettek az első világháborúnak, az elmúlt kétszáz év legnagyobb horderejű eseménysorozatának. Ennek ellenére már most meglehetősen kevés ismerettel rendelkezik a legtöbb ember a világban arról, hogy pontosan mi és miért történt 1914 és 1918 között.
Márpedig minél jobban beleástam magam a témába, annál inkább gondoltam úgy, hogy az elfeledett első világháború eseményei sok tanulsággal szolgálnak a jelenkor számára is, éppen ezért segíthetnek a harmadik világháború megelőzésében. Ennélfogva a száztíz évvel ezelőtt történtekre ma is és a jövőben is emlékeznünk kell. És ez az, amiért 2014-ben is fontosnak tartottam a könyvet megírni, ma pedig még annál is fontosabbnak tartom, hogy végül elkészültem vele.
– Mitől különbözik ez a könyv minden egyéb első világháborús műtől, ami megjelent a hazai könyvesboltokban?
– Fotográfusként tudtam, hogy kevés dolog lehet érzelmileg hatásosabb, mint egy szépen kivitelezett könyv, amely több mint ezerhétszáz fotó segítségével mutatja be annak mondandóját. Az nagy háború pusztító eseményeiről megszámlálhatatlanul sok fényképet készítettek annak idején a frontszakaszok mindkét oldalán, aminek köszönhetően az elmúlt száztíz évben több tízezer, fekete-fehér fotóval illusztrált könyvet adtak már ki a világban erről az időszakról. Ezért az első világháború századik évfordulójának alkamából én egy olyan könyvön kezdtem el dolgozni, amely nem csupán tartalmában tér el és jelent újdonságot nemzetközi szinten is az összes korábbi első világháborús kötethez képest, de egyben megismételhetetlen is.
2014-ben ezzel az ambiciózus tervvel vágtam bele a több mint nyolc évig tartó időutazásba a fényképezőgéppel a nyakamban, aminek során harctérről harctérre jártam végig a nagy háború egykori színtereit a világ ötvenhét országában, a szarajevói Latin hídtól kezdve az európai, afrikai, közel-keleti és csendes-óceáni hadszíntereken át egészen Versailles-ig. Lefotóztam az összes jelentős centenáriumi megemlékezést, emlékművet, katonai temetőt, valamint a helyi hagyományőrzők által életre keltett csatákat, időrendben követve a háború száz évvel korábbi történéseit.
Ez idő alatt több tízezer kilométert tettem meg repülővel, autóval, hajóval és gyalog, és közben olyan csodálatos helyekre is eljutottam, amelyeket máskülönben aligha kerestem volna fel: ilyen volt a lengyel Mazuri-tavak, a szaúd-arábiai Madáin Szálih, az északi-tengeri Helgoland szigete, a fehéroroszországi Naracs-tó vidéke, a Falkland-szigetek vagy éppen Mozambik északi partjai. Ennek köszönhetően a két kötet most olyan fotókkal keltheti életre a történelmi eseményeket, amelyek egy évszázaddal később, 2014 és 2023 között készültek.