Az X platform felületet biztosított az America First politika terjedéséhez, és Donald Trump is szabadon, széles körben eljuttathatta véleményét. Joe Rogannal készült többórás podcastjét milliók látták Amerikában. A műsor döntő jelentőségű volt a kampányban. Musk szólásszabadság párti cégvezetése nélkül ekkora győzelmet nem sikerült volna elérnie Trumpnak. Az interjú megmutatta, hogy az amerikai jobboldal valódi teret nyert a közösségi médiában, amiért a tengerentúlon évek óta küzdöttek
– mondta Lévai Dániel.
A szakértő arról is beszélt, hogy Elon Muskot többféleképpen ítélik meg. A nyugati világban dúló liberális kettős mérce szerint egy elszabadult nagytőkés folytat kalandorpolitikát, míg mások a jobboldal Soros Györgyének nevezik.
Donald Trump történelmi győzelmét követően a Mar-a-Lagóban ünneplő tömeg előtt Brooke Rollins jövendőbeli agrárminiszter megkérdezte, hogy hol van a jobboldal Soros Györgye. Musk rögtön feltette a kezét. Elon Musk november óta aktív külpolitikai tevékenységet folytat, amely várhatóan tovább erősödik majd a közeljövőben esedékes elnöki megbízatásának köszönhetően. Ő lesz a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium elnöki tanácsadó testület társvezetője.
Lévai Dániel arra is kitért, hogy a legfontosabb kérdés, hogy Musk vajon a munkája során felhalmozott külkapcsolati tapasztalatokat hogyan tudja felhasználni.
Ilyen például a kínai vezetőkkel, a török elnökkel, az izraeli miniszterelnökkel és a német politikusokkal folytatott tárgyalásai, és az a hatalmas gazdasági erő, amit a 421 milliárd dolláros vagyona és stratégiai fontosságú cégei képviselnek. Kérdés, hogy ezeket Musk képes lesz-e egy hatékony, politizáló, az országokon átívelő, szervezett kapcsolatrendszer kiépítésére felhasználni.
Mi várható Musk és az unió közötti kapcsolatok alakulásában?
A szakértő rámutatott, hogy Brüsszel rendkívül rosszul viseli Elon Musk megjelenését az európai politikában.
Az európai liberálisok eljárás alá akarják vonni az X platformot, és több uniós bürokratát bíztak meg azzal, hogy figyeljék meg Musk és az AfD kancellárjelöltjével készült beszélgetést, hátha az ott elhangzottak ürügyet szolgáltatnak különböző bizalmatlansági (?) eljárások megindítására.
Lévai Dániel szerint fontos látni, hogy az Európai Parlament többsége még az előző parlamenti ciklusban elfogadta a közösségimédia-platformok szabályozását hivatott jogszabályt, a DSA-t.
A brüsszeli többség az uniós polgárok jogainak védelmében, a gyűlöletbeszéd és a dezinformáció elleni harcként indokolta a törvény szükségességét. Azonban a jogszabály alkalmas arra, hogy a közösségi médiában a legalapvetőbb polgári szabadságjogot, a véleménynyilvánítás szabadságát korlátozza. J. D. Vance jövendőbeli amerikai alelnök nem véletlenül mondta ki: aggasztja az, hogy Amerika európai szövetségesei katonai támogatást várnak az Egyesült Államoktól, de eközben az egyik legfontosabb amerikai értéket, a szólásszabadságot már nem tekintik követendő értéknek.
A szakértő szerint nem véletlen, hogy Elon Musk azokban az európai országokban keres partnereket és nyilvánít a belpolitikai helyzetükről véleményt, ahol látja, hogy az a szabadságkorlátozó szellemiség, ami megágyazott a DSA-nak, a hivatalos politika uralkodó szellemisége.
Musk gazdasági ereje az orosz–ukrán háború mielőbbi befejezéséhez is hozzájárulhat?
Musk 2022 októberében saját béketervvel állt elő, amit sem az ukrán, sem az orosz fél nem fogadott el. Musk a Starlink szolgáltatását kezdetekben ingyenesen biztosította az ukrán félnek, ám miután az X-en jelezte, hogy a továbbiakban nem fogja díjmentesen rendelkezésükre bocsátani az ukránoknak a Starlinket, a Pentagon átvállalta a finanszírozást. A Starlink harctéri hatékonysága Musk számára kiváló reklámot jelentett, és korlátozta az oroszok hozzáférését is a rendszerhez
– mondta a szakértő.
Donald Trump novemberi győzelme után az első Zelenszkij és Trump között zajló telefonbeszélgetésen is részt vett Musk. Kérdés, hogy milyen mértékben gyakorol hatást a Trump-adminisztráció külpolitikájára, teszi fel a szakértő.
Musk vállalatai Európában
Elon Musk számos vállalata közül Európában a legjelentősebb a Berlin melletti Tesla-gigagyár, amely 2022 óta gyártja az amerikai elektromos autókat Németországban. A beruházás Brandenburg tartománynak és egész Kelet-Németországnak jelentős előnnyel járt, a munkavállalási lehetőségeken át a beszállítói körig
– mondta Lévai Dániel.
Olaszországban az elmúlt években többször felmerült, hogy Musk műholdas internetszolgáltatást biztosító Starlink vállalata szerződést köt az olasz állammal annak érdekében, hogy a hagyományosan nehezen kiépíthető hegyvidéki területeken is megbízható internetelérhetőséget biztosítson. Az olasz baloldal már tiltakozott az esetleges szerződéskötés ellen, mert féltik Musktól az olasz szuverenitást. Ez a politikai vita is megmutatja, hogy Musk megjelenése az európai politikai életben eddig nem látott új törésvonalakat hozott a felszínre
– tette hozzá.
A szakértő arra is emlékeztetett, hogy tavaly decemberben Orbán Viktor az európai vezetők közül elsőként találkozott Donald Trumppal és Elon Muskkal Mar-a-Lagóban. A megbeszélésen ott volt Jászai Gellért, a 4IG vezetője is, aki vállalatának műholdprogramját is bemutatta Elon Musknak.
Az Elon Musk és a magyar üzleti világ szereplői közötti jövőbeni megállapodások óriási lehetőséget jelenthetnek a magyar és az amerikai gazdaság közötti kiváló kapcsolat további erősítésére. Musk vállalatai a legmodernebb technológiákat használják, és mindez egy gyümölcsöző együttműködés esetén a magyar cégek versenyképességi helyzetét erősítené. A konnektivitás magyar stratégiájának egyik nagy eredménye, hogy az új amerikai adminisztráció fontos gazdasági partnerként is tekint Magyarországra
– összegezte Lévai Dániel.