Az ukrán hadsereg egyre nagyobb nehézségekkel küzd a fronton, miközben Trump többször is jelezte, hogy célja az ukrán háború minél hamarabbi lezárása. Az amerikai elnök szerint az ukrajnai konfliktus egy rendkívül drága pénztemető az Egyesült Államok számára, és emiatt nem érdemes még több erőforrást és emberi életet beleölni. Ukrajna a háború kezdete óta több száz milliárd dollár értékben kapott pénzügyi és katonai támogatást, azonban ezek segítségével sem sikerült legyőznie az orosz hadsereget, amely folyamatosan nyomul előre. Nemrég, két és fél hónapnyi ostrom után esett el Veljka Novoszilka erődváros, amely a déli ukrán védelem egyik központja volt.
Az ukrán háború még elhúzódhat
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden egy interjúban arra utalt, hogy Ukrajnának nukleáris fegyvereket kellene kapnia, ha a háború befejezése után nem tud gyorsan csatlakozni a NATO-hoz.
„Adják vissza nekünk a nukleáris fegyvereket. Adjanak rakétarendszereket” – mondta Zelenszkij.
Az elnök szerint amennyiben Ukrajna NATO-tagságának folyamata „évekig vagy évtizedekig elhúzódik, akkor teljesen jogos kérdés, hogy mi fogja megvédeni Ukrajnát ez idő alatt. A NATO szabályai alapján nem lehet olyan országot felvenni a szövetségbe, amely aktív háborút folytat, így Ukrajna egyetlen esélye a csatlakozásra akkor állna elő, ha az ország békét kötne Putyinnal.
Ukrajnának voltak nukleáris fegyverei
Ukrajna a Szovjetunió felbomlása után jelentős nukleáris fegyverkészletet örökölt, ám 1994-ben a budapesti memorandum keretében lemondott ezekről, cserébe az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Oroszország biztonsági garanciákat nyújtott Kijevnek.
Zelenszkij ismét felszólította nyugati partnereit, hogy támogassák Ukrajna hadseregének finanszírozását, és biztosítsák az ország területére telepített katonai jelenlétet.
Ez nem az első alkalom, hogy az ukrán elnök hasonló kijelentést tett: 2024 októberében már felvetette, hogy Ukrajnának vagy NATO-tagságra, vagy nukleáris elrettentő erőre van szüksége biztonsága szavatolásához. Az ukrán hadsereg hátrálásával párhuzamosan egyre gyakoribbak lehetnek a hasonló kérések Kijev részéről, miközben már a nyugati világ vezető hatalma, az Egyesült Államok is a békét sürgeti.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy ukrán katonai kórházban (Fotó: AFP)