Elképesztő dolgokat találtak a Gázában fellelt iratokban

Újabb, súlyos nemzetközi következményekkel járó információk láttak napvilágot a közel-keleti konfliktus kulisszái mögül. A Gázában lefoglalt dokumentumok szerint a Hamász éveken át szoros kapcsolatban állt Katar vezetésével, amely nemcsak támogatta, hanem aktívan finanszírozta is a terrorszervezetet.

Forrás: Breitbart2025. 06. 10. 5:41
A Hamász fegyveresei a Gázai övezet déli részén, 2025. február 15-én. Fotó: ASHRAF AMRA Forrás: ANADOLU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az izraeli hadsereg által a Gázai övezetben lefoglalt iratok fényt derítenek arra, milyen mély és szervezett kapcsolat fűzte össze a Hamászt és a katari vezetést az elmúlt években. A dokumentumok között olyan levelezések és feljegyzések szerepelnek, amelyek a dzsihadista szervezet legmagasabb rangú vezetőitől, többek között a 2023-ban rejtélyes teheráni robbanásban elhunyt Iszmáíl Hanijetől és a gázai vezető Jahja esz-Szinvártól származnak. A levelezés szerint a katari állam – és maga az emír – aktívan segítette a Hamászt, havi milliókat juttatva el hozzájuk különféle csatornákon keresztül.

Gázai dokumentumok szerint Tamím katari emír éveken át egyeztetett a Hamász vezetőivel és anyagi támogatást is nyújthatott számukra.
Gázai dokumentumok szerint Tamím katari emír éveken át egyeztetett a Hamász vezetőivel, és anyagi támogatást is nyújthatott számukra
Fotó: AFP

A Hamász Katar támogatásával akadályozta a békét

A dokumentumok 2017 és 2022 közötti időszakot ölelnek fel – ez volt az az idő, amikor Katar gazdasági és diplomáciai elszigetelés alatt állt a szomszédos arab országok részéről, Szaúd-Arábia vezetésével. A blokád egyik fő oka épp Doha közelsége volt Iránhoz – az iráni rezsim pedig régóta a Hamász egyik legfőbb ideológiai és pénzügyi szövetségese. Egy 2019-ben keletkezett levélben Iszmáíl Hanije így fogalmazott:

A katari pénz a fő artériánk

– idézte a szervezet akkori politikai vezetőjét az i24 News. A hírcsatorna szerint az utalások havonta több millió dollárt tettek ki, amelyeket időnként még Izrael is jóváhagyott, abban a reményben, hogy a Hamász rövid távon leáll a rakétatámadásokkal.

A Times of Israel beszámolója szerint más levelek is utalnak arra, hogy 2019-ben maga a katari emír, Tamím bin Hamad Ál Szaní vállalta, hogy 11 millió dollárt gyűjt össze a Hamász számára. 

Mindez éppen akkor történt, amikor Donald Trump elnök meghirdette az „évszázad alkuja” néven ismert béketervet, amely célja az volt, hogy rendezze Izrael viszonyát arab szomszédaival, és visszaszorítsa a palesztin terrorszervezetek mozgásterét.

Az emír és a Hamász közösen fúrta Trump tervét

A dokumentumokból kiderül: a Hamász nem csupán pénzt kapott, hanem politikai támogatást is, és közvetlen egyeztetések zajlottak az emír és a dzsihadisták között. 2019 júniusában sürgős találkozót tartottak Dohában, amelyen részt vett a katari emír és a Hamász vezetői is. Az eseményről fennmaradt jegyzőkönyv szerint Káled Masál, a szervezet egyik kulcsfigurája ekkor azt mondta:

Együtt kell működnünk, hogy ellenálljunk az évszázad alkujának, és meghiúsítsuk azt.

Az izraeli sajtóértesülések szerint a Hamász ezzel párhuzamosan azon dolgozott, hogy kiszorítsa Egyiptomot a béketárgyalásokból, és Doha vehesse át a közvetítő szerepét. Szinvár egyik, 2021-ben kelt levelében így írt erről:

Elértük, hogy üres kézzel távozzanak. A helyükre a katariak léptek, nekik adtuk át a diplomáciai gyümölcsöket.

A dokumentumok tehát azt mutatják, hogy a Hamász tudatosan és célzottan épített szövetséget Katarral, hogy befolyásolni tudja a térség diplomáciai folyamatait – különösen akkor, amikor valódi lehetőség nyílt a térség stabilizálására.

Régóta tartó kapcsolat a terrorizmus és Katar között

A katari állam szerepvállalása nem előzmény nélküli. A források emlékeztetnek: Katar korábban is hosszú ideig vendégül látta a tálibokat, és rendszeresen próbálta semleges közvetítőként eladni magát a nemzetközi porondon – miközben számos, szélsőséges iszlamista szervezettel ápolt közvetlen kapcsolatot.

A Hamász és Katar közötti együttműködésről szóló leleplezések akkor kerültek napvilágra, amikor az Öböl-menti országok már részben normalizálták kapcsolataikat Dohával – különösen a 2022-es labdarúgó-világbajnokság előtt, amely során több regionális vezető, köztük Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg is látogatást tett Katarban.

A dokumentumok felfedése ugyanakkor újra felveti a kérdést: Katar valóban megbízható partner lehet-e a térség békéjében, vagy továbbra is a Hamászhoz hasonló szervezetek háttértámogatója marad.

Borítókép: A Hamász fegyveresei a Gázai övezet déli részén, 2025. február 15-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.