Digitális nomádok Spanyolországban: kitört a háború a lakhatásért

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

Olcsó sangria, napsütés, pálmafák és villámgyors internet. Spanyolország évekig a távmunkások földi paradicsoma volt, mára azonban puskaporos hordóvá vált. A digitális nomádok spanyolországi rohama és az egekbe szökő lakásárak miatt a helyiek fellázadtak, a kormány pedig drasztikus szigorításokat vezet be. Mi áll a barcelonai és malagai lakhatási válság hátterében, és mit jelent ez az Airbnb piacára?

2026. 06. 24. 9:02
Fotó: JORGE MANTILLA Forrás: NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drasztikus lépések: Az Airbnb betiltása Barcelonában és az adószigorítások

A spanyol döntéshozók felismerték, hogy a politikai túlélésük múlik a helyzet kezelésén. Ennek eredményeként megkezdődött a jogi visszacsapás és a kemény szabályozás korszaka. A legfontosabb kormányzati és önkormányzati intézkedések:

  1. A rövid távú kiadás korlátozása: Barcelona bejelentette, hogy a következő években teljesen fel akarja számolni a turisztikai célú lakásbérlést, és nem újítják meg a meglévő Airbnb-licenceket.
  2. Új engedélyek moratóriuma: Malaga és Valencia több negyedében teljes tilalmat vezettek be az új turisztikai szálláshelyek regisztrációjára.
  3. A digitális nomád vízum szigorítása: felülvizsgálják a külföldiek adókedvezményeit (például a híres Beckham-törvény kiterjesztéseit), hogy a távmunkások is kivegyék a részüket a helyi közteherviselésből.

Spanyolország már nem a korlátlan lehetőségek hazája a nomádok számára, hanem egy olyan szabályozott piac, amely nyíltan a saját állampolgárai védelmét helyezi előtérbe a külföldi tőkével szemben. A cél egyértelmű: visszaszorítani az ingatlanos spekulációt és letörni az egekbe szökő bérleti díjakat.

A spanyolországi konfliktus nem egyedi eset, hanem egy globális trend előszele. Lisszabontól Mexikóvárosig és Balitól Athénig ugyanezek a társadalmi és gazdasági törésvonalak alakulnak ki. A digitális nomád mozgalom komoly válaszúthoz érkezett: vagy képes lesz integrálódni, tiszteletben tartani a helyi közösségeket és adót fizetni ott, ahol él, vagy a fogadó országok sorra fogják bezárni a kapuikat előttük, mert az utazási és munkavégzési szabadság nem mehet a helyiek alapvető emberi jogainak, így a megfizethető lakhatásnak a rovására. A jövő kérdése már nem az, hogy hol a leggyorsabb a Wi-Fi, hanem az, hogy szívesen látják-e még a külföldi vendéget.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.