A Kolozsvári Állami Magyar Színház Hamlet című előadásával kezdődött meg szerda este a Nemzeti Színházban a VIII. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM), amelynek mottójául idén Az ember tragédiája „Testvériséget hozván a világra” idézetét választották.
– A rendezvénysorozat tettekkel hirdeti a világnak, hogy igazi befogadó nemzet a miénk. A MITEM eltérő kultúrák, művészeti irányzatok, alkotói hitvallások nagyszerű olvasztótégelye
– hangsúlyozta a fesztivál ünnepélyes megnyitóján Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár. Mint emlékeztetett, soha nem volt olyan fontos az összetartozás, az összekapaszkodás eszméjét hirdetni, mint most, amikor a világunkat háború szaggatja. A változatos helyszíneken megvalósuló gazdag programkínálat az összetartozás esszenciája – a bizonyosságé, hogy nálunk jó találkozni, jó szakmai vitákat folytatni és lehetséges egy szebb jövőt álmodni.
– A MITEM egy olyan fesztivál, amely a háború és a koronavírus-járvány ellenére is megvalósul
– mutatott rá Fekete Péter, hozzátéve, hogy a fesztivál üzenetet visz szerte a világba és ide hívja a legjobbakat a világból.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója felidézte, hogy amikor megszületett a MITEM ötlete, már akkor is hidakat szerettek volna építeni a különböző kultúrák, művészetek, országok között, mert muszáj párbeszédet folytatni.
– Az idei MITEM-mel a jövőre megrendezendő színházi olimpiát is beharangozzuk. Tovább nyitottunk a társművészetek felé, így a korábbi évekhez képest a táncművészet, a bábművészet, valamint a cirkuszművészet is megjelenik a programban, a színházi olimpián pedig az összes műfaj képviselteti magát
– mondta Vidnyánszky Attila, aki a MITEM programjai közül kiemelte a Szolidaritási nap Ukrajnáért címmel szervezett eseményeket. Április 24-én a kijevi Ivan Franko Ukrán Nemzeti Dráma Színház előadásában A boldogtalan című darabot felvételről, míg a kijevi DAKH Színház Ukrán tűz című koncert-színházi előadást élőben tekinthetik meg.
A megnyitón a Kaposvári Egyetem másodéves színészhallgatói adtak elő részletet a Bakkhánsnők című darabból, amelyet május 14-én mutatnak be a Nemzeti Színházban. A görög Theodórosz Terzopulosz rendezésében nem a klasszikus bakkhánsnők jelennek meg, hanem menekültek, a közelünkben zajló háborúból, illetve a világ összes háborújából. – Az előadással új kérdéseket szeretnénk feltenni, ám sajnos nem fogunk rá válaszokat kapni – jegyezte meg Theodórosz Terzopulosz, akinek Ámor című darabját nézhetik meg a MITEM-en április 23-án.
A programban szerepel a cseh Drak Színház a nonverbális, bűvészmutatványok sorozatából felépített Georges Méliès utolsó trükkje című produkció. De izgalmasnak ígérkezik a Bozsik Yvette rendezte, Matei Visniec drámája nyomán készült Bohóc kerestetik című táncszínházi előadás és a francia Valère Novarina Az árnyak játéka című darabja is.