Egó helyett közös munka a minőségért

A Dirty Slipperst, mint minden rockzenekart, elérte a koronavírus miatti karantén átka. Azután, éppen hogy a világ kilábalt a Covid-válságból, kezdődött az orosz–ukrán háború, majd az elhibázott uniós szankciók miatti energiaválság, ami spórolásra kényszeríti a fellépőhelyek zömét, más szóval: azok nem fűtenek be.

2023. 01. 12. 7:10
20230109 Budapest Lobó-Szalóky Lázár zenész Fotó: Mirkó István Magyar Nemzet Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Számos olyan dolog helyreállt 2022-re, ami megkönnyítette a zenekarok dolgát, mint a városi és a gasztrokulturális rendezvények vagy esetünkben a Gödöllői Királyi Kastély csodálatos parkja, a visegrádi palota szabadtéri színpada adta koncertlehetőségek. Az itteni fellépések pályázati és önkormányzati támogatással valósulhattak meg – magyarázta Lobó-Szalóky Lázár, a Dirty Slippers énekese, gitárosa, megjegyezve: a téli időszakban nem szoktak „klubozni”, ilyenkor a Suliturnéjukat bonyolítják, ezek azonban idén télen elmaradnak.

Eme turnékon, a zene mellett, prevenciós előadást tartanak, így olyasmiket mutatnak be a diákoknak, amik előre viszik a társadalmat, igyekezve a fiatalokra leselkedő veszélyek kivédésében tanácsokkal szolgálni.

– Az intézményvezetők, most nagyon okosan, azon gondolkodnak, hogy egy harmincperces koncert, majd ugyanilyen hosszú előadás miatt luxus lenne befűteni a tornatermeket, sportcsarnokokat – vélekedett a muzsikus.

Így suliturnéjukat tavaszra, a fűtési szezon utánra szervezik át, s várják a további középiskolák jelentkezését.

– A próbatermek üzemeltetőit ellenben komolyan érinti az energiaválság – emelte ki az énekes-gitáros.

A zenekari munka láthatatlan, ugyanakkor megspórolhatatlan része a próbatermekben zajlik. Helyiséget sokan, saját híján, bérelni kényszerülnek. Választék akad bőven, kiszolgálva a különféle felállások igényeit: nagy terem, kis terem, többféle erősítő a hangszereknek, megfelelő énekfelszerelés, no és persze a dob, ami rock esetében kötelező. Kötelező, ám a megemelkedett bérleti díjakat sokan képtelenek kifizetni.

– Bízom abban, hogy az idei esztendő, ha nem is olyan, mint a 2019-es, de már normálisabb lehet az év második felére – mondta Lobó-Szalóky Lázár. 

Át fog alakulni a koncertélet, sokkal több fellépés pályázatok segítségével valósul meg, s nem piaci alapon szerintem. Az önkormányzati keretek helyett az NKA, a Bethlen Gábor Alap és további ilyen szervezetek jelenthetnek megoldást.

A zenész felhívta a figyelmemet, hogy több európai országban remekül működik az állami támogatás rendszere, szemben az Egyesült Államokkal, ahol kizárólag piaci alapon kényszerülnek boldogulni az előadók, együttesek, ami véleménye szerint jóval nehezebb.

– Magyarországon a kultúra állami támogatása szerencsére nagyon magas szinten áll – szögezte le Lobó-Szalóky Lázár.

Azt se felejtsük, hogy a pop-rock szcéna már átélt egy pénztárcagyilkos válságot, amikor is megszűnt a lemezkiadás, a CD-piac, átadva helyét a zenemegosztó oldalaknak. Akkortól rengetegen az élő fellépésekből kényszerültek megélni – aminek most az energiakrízis tesz be.

– Előbb-utóbb a streamingjogdíjaknak is meg kell növekedniük – mutatott rá a muzsikus, megjegyezve: az Artisjus erőfeszítéseinek köszönhetően már hozzájutnak a szerzők a Spotify- vagy a YouTube-jogdíjaikhoz.

 

Emlékezzünk csak, hogy a hajdan működő illegális torrentoldalak felszámolását követően a zenemegosztók telepedtek rá a szerzőkre, előadókra, tudniillik hanghordozó híján sok esetben az online térben jelentek meg „lemezeik”, amelyekből ezek a derék cégek, nem fizet-vén jogdíjakat, avagy mindössze gombokat, jól megszedték magukat.

Ugorjunk vissza a jelenbe! Idei terveikről szólva Lobó-Szalóky Lázár elárulta: most végre megjelentetik az Abbey Road stúdióban rögzített lemezüket.

– Tavaly, a háború miatt nem adtuk ki életünk legoptimistább és legfontosabb lemezét – fogalmazott, megjegyezve: márciusban indul az évaduk, a Covid miatt félbeszakadt Suliturnéjukkal együtt.

Végezetül, bulvár ide, bulvár oda, nem hagyhatom ki, hogy az énekes nyár óta boldog férj, miután oltár elé vezette Ferenczi Bettinát, aki nem mellesleg az együttes dobosa. S nem mellesleg az Etűd Jazzkonzervatóriumot végzett képzett zenész.

Nagy felismerés, hogy frontemberként, fő dalszerzőként többször engednem kell, félretéve az egómat, a közös jó, a zenei produktum minőségi fejlődése érdekében 

– vallotta be Lobó-Szalóky Lázár.

Borítókép: Lobó-Szalóky Lázár (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.