Halál a szigeten
A trianoni határkijelölés abszurditásának egyik legnyilvánvalóbb bizonyítéka Komárom bal parti történelmi részének és jobb parti ipari zónájának erőszakos szétválasztása volt. A jobb parti Komárom régész-történésze, Számadó Emese és a bal parti Komárom történész-muzeológusa, Galo Vilmos egybehangzóan állítják, hogy az új dunai átkelőnek szimbolikus jelentősége is van, mint ahogy 1919-ben az Erzsébet híd cseh katonák általi lezárása is szimbolikusan – és a gyakorlatban is – a két oldalon élő magyarság szétszakítását fejezte ki.
A város fejlődését az egyre összetettebb erődítményrendszer és az itt állomásozó garnizon növekedése a török kori háborúktól a XIX. század végéig meghatározta. Az 1870-es évek közepén merült fel a komáromi helyőrségparancsnok részéről, hogy szükség volna állandó hídra, amely lehetővé teszi a katonák gyors mozgatását a Duna két partján lévő erődök között. A katonai igény egybevágott az iparosítani igyekvő városvezetés törekvéseivel. A Duna jobb partján lévő Új-Szőny település ipartelepítés szempontjából ideális terület volt, és az 1892-ben átadott Erzsébet híd megteremtette a két település egyesülésének feltételeit, ami 1896-ban meg is történt.
A döntően magyarok lakta város északi oldala első ízben 1919. január 10-én került a mindössze három hónappal korábban megalakult Csehszlovák Köztársaság fennhatósága alá. A cseh legionáriusok ellenállás nélkül foglalhatták el, ugyanis mindenki csak ideiglenesnek hitte a megszállást.
Miután kiderült az igazság, leszerelt katonákból és civil hazafiakból álló fegyveres csapat szerveződött a déli oldalon, akik Kun Béla akkori külügyi népbiztos tiltása ellenére 1919. május 1-jére virradó hajnalban megkísérelték felszabadítani a megszállt Komáromot. A csehek azonban vasúton erősítést kaptak, és a magyaroknak vissza kellett vonulniuk. Az Erzsébet-szigeten rekedt mintegy háromszáz magyar végül megadta magát.
A cseh katonák azonban ahelyett, hogy hadifogolyként bántak volna velük, legyilkolták őket, így a 12 éves Mayer Lajost is, akinek a holttestét a Dunába hajították. Az elkeseredett akció „komáromi magánakció”, illetve „áttörés” néven vonult be a történelembe, de az eseményről a 2010-es évek elejéig nem sok szó esett.