Csallóközi Zoltán új könyve ékes példája a magyar kultúra és nemzeti történelem kiemelkedő ápolásának.
Kovács Emőke
2020. 08. 21. 16:45
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Szép kiállítású, jól lapozható, albumszerű kötet Csallóközi Zoltán új könyve, a Koszorú, amely sajátos összegzés: a Kárpát-medence szobrait és emlékműveit mutatja be. A szerző ez irányú érdeklődése nem új keletű, korábban dokumentumfilmet is készített a témában.
Csallóközi Zoltán már évtizedekkel ezelőtt eljegyezte magát a határokon átívelő magyar kultúra és nemzeti történelem ápolásával, mentésével, megörökítésével. Korábbi kötetei is mindezen nemes vállalások jegyében íródtak. Jelen mű azonban nemcsak történelmi mementóink egyszerű dokumentálása, a szoborhistóriákon keresztül a Kárpát-medencei, olykor szomorú és hányatott magyar sors is kibontakozik.
A Millennium című részben Dévény, Zobor-hegy, Cenk-hegy, Zimony, Munkács, Pannonhalma, Pusztaszer ezeréves történelmünk tiszteletére állított, egykor nevezetes, de olykor már a magyarellenes pusztítások eredményeként megsemmisült emlékhelyeit járhatjuk végig. Nagy részük – a Cenk-hegyi, dévényi, zimonyi – a Trianon utáni szoborrombolások áldozata lett. Az egykoron szép emlékű mementók történetét a szerző korabeli újsághírek alapján tárja elénk, így még nagyobb a kontraszt az olvasóban: látni a dicső múltat, és érzékelni az indulatokon és sérelmeken nyugvó pusztító törekvéseket. De a szerző igyekszik reményt is adni, azt is rögzíti, amikor a szobrok sorsa jóra fordult. Ilyen a munkácsi emlékmű története, amelyet 1924-ben a csehszlovák hatóságok elbontattak, de 2008-ban – széles körű társadalmi kezdeményezésnek és az anyaország támogató segítségének köszönhetően – újból felavathattak. Csallóközi Zoltán írásainak nagy értéke nemcsak abban rejlik, hogy a történelmi hűség alapján összegzi a szoborsorsokat, hanem írásaiban elénk tárja az emlékmű környezetének egyéb említésre méltó természeti és épített értékeit, örökségét is.
Fotó: Pexels
A Szobrok, sírok, temetések című fejezet szintén határon inneni és túli sajátos történeteket, legtöbbször szoboráldozatokat idéz fel. Ilyen Zala György 1890-ben állított aradi emlékműve, amelyet 2004-ben újból felállíthattak. De nem mindenhol alakult ilyen pozitív végkicsengéssel a magyarok történelmi emlékezetét megörökítő szobrok históriája. Az aradi vértanúk tiszteletére avatott délvidéki alkotások nagy részének már csak darabjait őrzik. Ilyen rövid életűnek bizonyult Nagybecskereken Kiss Ernő, Törökbecsén Leiningen-Westerburg Károly, Zomborban Schweidel József szobra, 1918–1919 fordulóján megpecsételődött a sorsuk.
Sok esetben a szoborrombolások után következett a szovjet hősi emlékek állítása. A Felvidéki honvédemlékek című írásban ezt szemlélteti a selmecbányai honvédszobor esete, amely végül 2000-ben újból felállíttatott. Akad azonban olyan is, amikor megtörtént a rekonstrukció, de a felirat részben módosult: a szepesváraljai – szintén Felvidék – temetői honvédemlék feliratának szlovák szövegéből hiányzik a branyiszkói ütközetre utalás. Egyértelmű ebből a rövid felsorolásból, hogy az elcsatolt területeken a rombolásokat a nacionalista düh és a kommunista diktatúra okozta, míg az anyaországban értelemszerűen az ideológiai alapú szobormegsemmisítések voltak jellemzők.
Történelmi turistakalauz Csallóközi Zoltán – több esetben a szerző saját fotóival ellátott – könyve, amely koszorúba fonja mementóinkat. Amelyeket olykor barbár kezek elbonthattak, de a feledés homályába akkor sem vesztek, ha nem tudták vagy nem akarták rekonstruálni őket. Kitörölhetetlen részeivé váltak nemzeti emlékezetünknek.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.