Ha valaki új műfajú művet akar olvasni, annak figyelmébe ajánlom a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda Szómagyarító honlapját (www.szomagyarito.hu). Bárki javasolhat egy-egy idegen szóra anyanyelvi megfelelőt. Jelenleg 13 760 magyarítás olvasható 10 420 szóra.
Napjaink egyik divat-idegenszava a podcast. Ez olyan digitálisan rögzített hangfelvétel, rádióadás-szerű adás vagy videóanyag, amely zenét, híreket, interjúkat tartalmaz. A sorozat készítője az interneten teszi közzé, és a feltöltést követően online érhető el. Egyébként a podcast elnevezés az angol POD betűszó (Portable on Demand) – jelentése: igény szerint hordozható – és a cast kifejezés (broadcast) – jelentése: adás, rádióközvetítés – összerántása. A Szómagyarító honlapra a következő javaslatok érkeztek: hangújság, internetes hangcsatorna, rádióhéj, nethang, digiműsor, tokhang. Mint látható, alapvetően szóösszetétellel alkották meg a kifejezéseket.
A másik, napjainkban jellemző idegen szó a pretriázs, amely még annyira új, hogy a helyesírása is ingadozó, az interneten a gyakoriság sorrendjében a következőképpen szerepel: pre-triázs, pre-triage, pretriage, pretriázs. Jómagam ez utóbbi alakváltozat mellett török lándzsát, amennyiben nem találtatik kifejező magyarítás. Bár létezik már egy, és bátran javasolható az előszűrés, hiszen arról van szó, hogy mielőtt valahová belépünk, lázmérés és járványügyi kérdőív kitöltése történik meg. Ily módon próbálják meg kiszűrni a koronavírus-gyanús eseteket. Egyébként a triázs már korábban is létezett: olyan értékelő rendszer, amelynek során az erre a feladatra speciálisan felkészített, célirányos ismeretekkel ellátott, vizsgázott ápoló elvégzi a sürgősségi osztályra beérkező betegek rangsorolását. A francia trier szó jelentése kiválogatni, szeparálni, szelektálni. Az egészségügyben a triázst, tehát a betegek rangsorolási procedúráját a napóleoni háborúk idején kezdték el használni frontsebészeti vonalon. Azokat a katonákat kellett kiválogatni, akik még harcképesek voltak.
A stylist, sztájliszt szó jelentése arculattervező, stílustanácsadó; az emberek külső megjelenésének, öltözködésük, hajviseletük, arckikészítésük összhangot alkotó képének a megtervezője. Az egyik legnyilvánvalóbb képzővel, az -ász, -ész foglalkozásnév-képzővel a következő magyarítások születtek: csillogász, gúnyász, ruhász, szépész, csínész. Sőt összetett szóval is elnevezték ekképpen: külcsínész, külalkász. A -nok, -nök képzős alak is idesorolható. Eredetét tekintve a szlávból vettük át az udvar szót és származékát, az udvarnokot is, ennek alapján elvontuk a -nok képzőt, és viszonylag korán megjelent a magas hangrendű -nök változata is, például fegyvernök. Különösen a nyelvújítók kedvelték, és tömegesen alkottak vele új szavakat nem csak foglalkozás megnevezésére: akarnok, mérnök, ügynök, védnök, zsarnok. Ez alapján született meg a sztájlisztra a jelmeznök és az irálynok. Szellemes összetétel még a külcsíntervező, a küllemmester, a csínmester. Kicsit ironikus a rongyvarázsló, a göncbűvész, a megjelenéshangoló, a fizimiskamérnök és az ingmérnök. Magyarázatot is fűz az utóbbihoz a szóalkotó: a hangmérnök a hangminőségért, az ingmérnök a tévés vita szereplőinek megfelelő kinézetéért felelős.