Az ukrán politikai osztály a média közvetítésével elérte, hogy a többség szemében az oroszok után a magyarok számítsanak a legellenszenvesebb nációnak – mutat rá Meskó János helytörténész, a munkácsi várban működő Sztálini Terror Áldozatai Kárpátaljai Emlékmúzeum vezetője. Ezt felmérések bizonyítják. Mint mondja, a szemükben túlteszünk még a fehéroroszokon is, csak mert az Orbán-kormány nem úgy viszonyul a háborúhoz, ahogy azt Kijev szeretné.
Az ukrán központi média azt a hivatalos narratívát közvetíti, hogy „a magyar kormány Putyin-párti, és ahol tud, keresztbe tesz Ukrajnának, mert azt reméli Oroszországtól, hogy annak győzelme esetén visszaszerezheti Kárpátalját”.
– Azt elfelejtik, hogy Magyarország az elsők között volt azon államok sorában, amelyek elismerték Ukrajna függetlenségét és mint jó szomszéd a határait is. A háború kitörése óta a magyar állam és a magyar civil szervezetek önzetlenül segítik az ukrán menekülteket, és folyamatosan küldik országunkba a humanitárius segélyeket, de sajnos az ukrán média erről nem beszél. Helyette azt ismételgeti, hogy a kárpátaljai magyarok szeparatisták, akik nem akarnak megtanulni ukránul – magyarázza a múzeumvezető.
– Noha ezeregyszáz éve élünk itt, nem számítunk őshonos kisebbségnek, tehát nem is illet meg semmilyen etnikai kisebbségnek járó alkotmányos jog. Innen már csak egyetlen apró lépés választja el az ukrán államot a magyarok fizikai megsemmisítésétől, ahogy történt erre kísérlet 1944 őszén, a sztálini terror idején is. Erre közvetett bizonyíték, hogy számos szélsőséges, de népszerű ukrán influenszer locsog YouTube-csatornáján arról, hogy az Oroszország feletti diadal után Ukrajna következő feladata Magyarország lerohanása és szétdarabolása lesz.
A magyarokat pedig vissza kell zavarni őshazájukba, az Urálon túlra „orosz testvéreikhez”. Akár vicces is lehetne az, amikor szlávok mondják ránk, hogy az oroszok a testvéreink, de nem az! Ugyanis az ilyen nyílt uszításokhoz az Európai Unióba vágyakozó ukrán politikai elitnek egyetlen szava, de még homlokráncolása sincs.
Kérdem én, hol vannak az illetékes szervek, miért hallgatnak? Miért engedik meg ezt a sztálini uszítást?
Ungvár díszpolgárai
Meskó János végigkalauzol bennünket Ungváron, amelynek szinte minden kövét és minden második szembejövő lakóját ismeri. Utunk Szabó Dezső író egykori háza előtt elhaladva a Kálvária temetőbe vezet, ahol a temérdek régi magyar és ruszin síremlék mellett ukrán zászlók sorfala jelzi a negyvennégy friss katonasír helyét. A sor hossza napról napra növekszik.
A kereszteken a katonák portréja, alatta nevük, rangjuk, születésük és halálozásuk időpontja. A koszorúkat, mécseseket befedte a friss hó. A sírok között számos magyar név olvasható: Kis Sándor tengerész, aki a háború első napjának hősi halottja: megölték 2022. február 24-én, mellette fekszik Ferenczi Ruszlán. A város díszpolgáraiként idővel elegáns, egyforma fekete márványsírt kapnak, amelyre rágravírozzák majd arcképüket. Jelenleg négyszáz magyar harcol Ukrajnáért a hadseregben, és eddig a hivatalos adatok szerint tizenketten haltak hősi halált, ami nyilvánvalóan a veszteségek bagatellizálása. Pár lépéssel feljebb, két második világháborús szovjet harckocsi között elhaladva találjuk meg a 2014 óta tartó donbaszi háború több tucat ungvári katonaáldozatának immár végleges sírjait. Olyan nevek szerepelnek a szláv nevek mellett, mint Balogh László, Varga László, Kapus Sándor. Tizenhét almafacsemete jelképezi a harcokban eddig elesett katonanők áldozatát.
A katonatemetőben feljebb haladva kétszáznegyven második világháborús szovjet katonasírt találunk, a dombtetőn pedig frissen megrongált szovjet emlékművet, amelyen a levert márványtáblák és a tetejéről leszerelt vörös csillag helye látszik. Beszédbe elegyedünk a temetési cég vezetőjével, Anatolij Szuholovval, aki felvilágosít bennünket, hogy az önkormányzat az úgynevezett dekommunizációs törvény értelmében utasította az érintett cégeket a szovjet emlékművek kommunista önkényuralmi jelképeinek és feliratainak eltávolítására. Ez alól csak maguk a sírok képeznek kivételt.
Azt nem tudni, hogy a dekommunizációs törvény mennyire terjed túl a kommunista szimbólumok és feliratok körén, mindenesetre tény, hogy Munkácson hatvan, Ungváron ötvennégy utcát neveznek át, amelynek orosz vagy szovjet vonatkozású neve volt.
Olyan neveket érint mindez, mint Tolsztoj, Csehov, Dosztojevszkij, Csajkovszkij, Puskin – vagyis lázas ütemben folyik az orosz kultúra minden nyomának eltüntetése is.
Homokzsákok a pinceablakokban
Miközben a (még) Csajkovszkij nevét viselő zeneiskola mellett haladunk el, Meskó János a Gogol utca sarkán Gogol-emléktáblára hívja fel a figyelmet, amely szerinte már szintén nem sokáig lesz ott. Az emléktáblával szemben áll a mai szlovák–ukrán iskola, amely 1904-ben Pecz Samu híres budapesti építész terve alapján épült Ungvári Magyar Királyi Állami Reáliskolának. Klinkertégla falán a bevésések máig jelzik, kik jártak ide az elmúlt évszázadban: magyar és szláv csibészek neve vegyesen, dátumokkal. A pinceablakokat homokzsákok fedik, ez minden iskola esetében légoltalmi kötelezettség.