Cukormáz

A Kommunista kiáltvány óta nem járt körbe baloldali szellemi berkekben olyan hatásos forradalmi röpirat, mint az Imagine.

2024. 08. 09. 6:30
farang1156021621
John Lennon felkavarta az állóvizet Imagine című dalával Fotó: Leemage via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Vallásellenes, nacionalista, konvencionális, antikapitalista, de mivel cukorbevonatú, így elfogadott… Politikai üzenet egy kis mézzel.” John Lennon mondta ezt saját daláról, az Imagine-ről. A szerzemény – vallják rajongói – sok országban a himnusszal egyenértékű, olyan előadók, mint Madonna, Elton John, Lady Gaga is műsorra tűzték, nem beszélve arról, hogy a politikusok között is népszerű felvétel, nyomják rendesen, ha kell a szavazat, a választói szimpátia.

Hadd legyek egy pillanatra J. Edgar Hoover az FBI éléről, hogy felhívjam a világ figyelmét erre: nem minden hasznos, ami szép. És ami szép, de kártékony, annak előbb-utóbb társadalomformáló ereje lesz. Aminek pedig társadalomformáló ereje van, de szigorúan olyan indíttatásból, amelynek célja az egyenlősítés kiterjesztése a teljes világra, valamint minden létező szabály áthágása, eltiprása, kiradírozása, annak a neve: kommunizmus.

Hogy John Lennon kommunista volt, az Imagine pedig nem más, mint újrahangolt Internacionálé, felesleges bizonygatni. Aki nem hiszi, szíveskedjen elolvasni a dal szövegét eredetiben vagy fordításban. 

Véleményem szerint a Kommunista kiáltvány óta nem járt körbe baloldali szellemi berkekben olyan hatásos forradalmi röpirat, mint az Imagine. Mindössze azonban pusztán arra reagál, amennyi vágyakozás és illúzió kiszakad minden emberből. A Bécsi munkásinduló vagy a Chattanooga Choo Choo látszólag remek dolgokról szó, de ne legyünk már gyerekek, hogy beszopjunk minden ideologizáló dalszöveget vagy show-műsort. Hiszen ez csak játszadozás, színlelés, kábítás – vörös zászlós felvonuláson vagy éppen stúdióban, teljesen mindegy. Felfoghatatlan, hogyan hiheti bárki, hogy egyszer majd kitör a végső béke, hogy eltűnnek az egyházak és az országok, s hogy mindenki egyforma marékkal túr bele a közös kosárba. Merthogy – tisztázzuk újfent – Lennon erről írt dalt, nem pedig arról, hogyan kellene jobb emberré válnunk.

Az Imagine szerelmesei kizárólag két körülményt szoktak felhozni, miért illene szeretnünk a vörös indulót: egyrészt, mert a művészi szabadságba belefér, másrészt mert Lennon nagy művész, géniusz, és ez a dala is parádés zenei teljesítmény. Egyik állítással sem vitatkozunk. Csakhogy manapság – sőt, már az Imagine megírásakor – nemhogy művészi szabadság tombol, de szó szerint minden megengedett. Másrészt a tehetség nem feltétlenül vezet a sötétségből a világosság felé. Lucifer például roppant vonzó megjelenésű, jól beszél, kitűnően érvel, számtalan remek megoldást kínál – amint azt például Madách Imre is pontosan jelezte. És mégsem Lucifert választjuk a történet végén, hanem az Úr hangján kapunk sorsfordító iránymutatást. Hogy miért? Mert így működik a teremtés rendszere. Annyi tetszetős portéka után a végén megértjük, mi az érték, annyi csalóka visszhang helyett végigsöpör bennünk a katarzis.

Egyébként az Imagine tényleg ügyes kis desszert. Szeretjük a cukormázat. De azt már a nagyanyám is megmondta, hogy ha teleesszük magunkat édességgel, elmarad a vacsora. Erről van itt szó, emberek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.