A Bruce nevű sérült madár – hiányzó felső csőrkávával bukkantak rá – a Christchurch-ben lévő Willowbank Vadrezervátum hatalmas méretű, szabadtéri madárházának lakója 2013 óta. Az Aucklandi Egyetem kutatói nemrégiben arra figyeltek fel, hogy a madár apró kavicsokkal tartja karban a tollait. Ezután Bruce viselkedését összehasonlították fajtársai viselkedésével. Kiderült, hogy amikor Bruce felvett egy kavicsot, azt az esetek kilencven százalékában azért tette, hogy tollászkodjon a segítségével. Ha elejtette a kavicsát, az esetek több mint 95 százalékban pótolta azt. Emellett a madár mindig adott méretű kavicsot keresett. Egyetlen fajtársa se használt a tisztálkodáshoz semmilyen tárgyat.
– Egy ép csőrű kea a két csőrkávája közé csippenti a tollait, így húzkodja azokon végig a csőrét. Ezzel a módszerrel szabadul meg a tollazatában élősködő parazitáktól. Bruce a kavicsot a nyelvével leszorítja, a tollait pedig a kavics és az ép alsó csőrkáva közé fogja, így ér el hasonló hatást – magyarázta Horváth Kata, az ELTE doktorjelöltje. A fenti bizonyítékok alátámasztották, hogy ez a viselkedés flexibilis, szándékos és az adott kontextusnak megfelelő. Bruce ezen innovációval kompenzálja sérülését.
A pszichológus végzettségű fiatal kutató az Aucklandi Egyetemen (Új-Zéland) működő Animal Minds Lab nevű kutatócsoporthoz tavaly csatlakozott vendéghallgatóként. Indulásakor még nem tudott Bruce létezéséről. A kutatóút fő célja az volt, hogy elsajátítsa a madarakkal folytatott kognitív kísérletek alapvető módszertanát, és bekapcsolódjon az új-kaledóniai varjak kognitív képességeit és viselkedését vizsgáló kutatásba. A koronavírus-járvány miatti szigorítások azonban megakadályozták a varjak helyszíni tanulmányozását. A keák ellenben elérhető távolságban voltak – különösen a törött felső csőrkávájú Bruce. Az Új-Zélandon töltött kilenc hónap alatt Horváth Kata a szigeten őshonos egyetlen hegyi papagájfaj viselkedését tanulmányozta. Emellett például arra fókuszáltak, megjelenik-e optimista vagy pesszimista torzítás e fajnál, amennyiben egy új, kétértelmű stimulust mutatnak be, illetve ezt befolyásolják-e szociális, vagyis az együtt élő keacsoporttal kapcsolatos faktorok. A másik vizsgálatban arra tréningezték az állatokat, hogy kövessék a kezük mozgását, illetve a kezükbe rejtett jutalom mozgását.