Az elektromágneses sugárzásnak csak viszonylag kis része látható az emberi szem számára – a kék fény a látható fény része, amely természetes és mesterséges forrásokból egyaránt eredhet. A kék fény a látható spektrum rövidhullámú, nagyenergiájú végén helyezkedik el, közel az ultraibolya-sugarakhoz, amelyek bizonyíthatóan káros hatásokat okozhatnak a bőrön és a retinán. A kék fénnyel kapcsolatos aggodalmak abból fakadnak, hogy sokan órákon át bámulják az ilyen fényt kibocsátó készülékeket, néha pár tíz centiméternyi távolságról.
A lehetséges problémák közül a látásromlás a legaggasztóbb – mi van, ha az okostelefonok megjelenése óta lassan mindannyian tönkretesszük a szemünket? A kék fény szemkárosító hatásával kapcsolatban sűrűn hivatkozott egyik tanulmány lényege, hogy kutatók olyan körülményeket hoztak létre és igazolták a káros hatást, amilyenek sohasem fordulnak elő az élő emberi szemben. Patkányokon végzett vizsgálatok pedig kimutatták, hogy a kék fény károsíthatja a retina sejtjeit, de ezek a vizsgálatok nem sokat mondanak arról, hogy a kék fény hogyan hat az emberi szemre. Reális körülmények között végzett humán vizsgálatok nagyjából nem léteznek – summáz a Theguardian.com-on közölt írás.
Kék fény és az alvás kapcsolata
Meglehetősen elfogadott vélemény, hogy a kék fény fokozza az éberséget, és bizonyos körülmények között javíthatja a kognitív funkciókat – napközben. Az elmúlt években sűrűn lehetett arról hallani, hogy az alvás minőségére negatív hatással van a lefekvés előtti mobilozás, mivel a kijelzőkből érkező kék fény megzavarja a melatonin termelését. Emiatt az elmúlt években megszokottá vált a mobilokban a kékfény-szűrő funkció. – A melatonin nem alváshormon, hanem az alvás nagyon enyhe modulátora – mondta a brit lapnak Russell Foster, az Oxfordi Egyetem professzora. Az egyik kísérletben önkéntesek lefekvés előtt négy órán keresztül e-bookot néztek a legnagyobb fényerővel. Ezt tették öt egymást követő éjszakán – az alvás csak tíz perccel csúszott el. Russell Foster szerint szinte semmilyen hatással sem volt az alvásra az eszköz figyelése.
Egyes kutatások szerint az alvás-ébrenlét ciklus megzavarása hangulatzavart és anyagcserezavarokat okozhat. Egy másik tanulmány összefüggést talált az éjszakai fénynek való kitettség és bizonyos rákos megbetegedések között. Valószínűnek tűnik azonban, hogy a természetes fény – illetve annak hiánya – sokkal jelentősebb hatással van az alvásra, mint a mesterséges kék fény. Más szavakkal, nem valószínű, hogy komoly egészségügyi problémának teszi ki magát, aki időnként fellapoz egy e-olvasót, vagy lefekvés előtt játszik a gépén. Előfordulhat, hogy megerőlteti a szemét, ha túl sokáig bámulja a képernyőt – vagy stresszeli magát a késő esti e-mailek megtekintésével –, de nem valószínű, hogy az alvása romlik.