Űrfelvételek elemzésével segítik a növénytermesztést Mezőhegyesen

A kapott adatokat az SZTE Alkalmazott Geoinformatikai és Távérzékelési Laboratóriumának kutatói elemzik.

Forrás: MTI2021. 06. 22. 14:41
null
A felvételek a Ménesbirtok csaknem 400 négyzetkilométeres területéről készülnek Fotó: Rosta Tibor Forrás: Rosta Tibor/MTI
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói űrfelvételek elemzésével segítik a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. területén folyó növénytermesztést – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.

A közlemény szerint Magyarországon elsőként az SZTE kutatói vizsgálják meg azokat a felvételeket, amelyeket a Német Légi- és Űrtávérzékelési Központ (DLR) DESIS nevű hiperspektrális, azaz a felszínborítást vizsgáló képalkotó berendezése készít. Magyarország területéről a DESIS még nem készített felvételt, így a kutatás ebben a tekintetben egyedülálló.

A felvételek a Ménesbirtok csaknem 400 négyzetkilométeres területéről készülnek, a Nemzetközi Űrállomáson elhelyezett berendezés szenzoraival május elsejétől egészen október végéig minden áthaladáskor készít felvételeket. A kapott adatokat az SZTE Alkalmazott Geoinformatikai és Távérzékelési Laboratóriumának kutatói elemzik. A projekt kiváló lehetőséget kínál a termesztett növények megfigyelésére, különböző fejlődési szakaszaikban.

A Ménesbirtok területén az országban az egyik legmagasabb a napsütéses órák száma, így a hat hónapos kutatási időszakban több terrabyte adat feldolgozását végzik el a kutatók geoinformatikai, távérzékelési képfeldolgozó, elemző rendszerek segítségével. A képalkotó technológiának köszönhetően 30×30 méteres térbeli felbontásban lehet elemezni digitális képfeldolgozási módszerekkel a területet.

A felvételek a Ménesbirtok csaknem 400 négyzetkilométeres területéről készülnek
Fotó: MTI/Rosta Tibor

A választott hat hónapos időszakban, különösen a tavaszi vetésű napraforgó, szója és a legnagyobb területen termesztett hibrid kukorica megfigyelésére lesz lehetőség a vetés előtti talaj-előkészítéstől kezdve a vetésen át egészen a betakarításig. A projektben a kutatócsoport tagjai elsősorban a talajadottságok, a csapadék, az öntözés, a tápanyag-utánpótlás és a növényzet állapota közötti térbeli összefüggéseket szeretnék elemezni.

Különösen izgalmas tudományos és egyben gyakorlati kérdés a klímaváltozással, a száradással kapcsolatos kutatási eredmények és a növényzet állapotának elemzése, valamint ezek összekapcsolása a vízigény meghatározásával és a precíziós öntözési rendszerek üzemeltetésével – áll a közleményben.

Rejtélyes rádiójelek bombázzák a Földet

2018 és 2019 között 535 új, úgynevezett gyors rádiókitörést észlelt a kanadai Chime teleszkóp. A kozmikus jelekből összeállított katalógus segítségével a kutatók jobban megérthetik ezeket a csillagászati jelenségeket és a szélesebb világegyetem működését – olvasható a Science Alert tudományos portál cikkében.

Tovább...

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.