Rejtélyes rádiójelek bombázzák a Földet

2018 és 2019 között 535 új, úgynevezett gyors rádiókitörést észlelt a kanadai CHIME teleszkóp. A kozmikus jelekből összeállított katalógus segítségével a kutatók jobban megérthetik ezeket a csillagászati jelenségeket, és a szélesebb világegyetem működését – olvasható a Science Alert tudományos portál cikkében.

Forrás: origo.hu2021. 06. 21. 12:50
A CHIME rádióteleszkóp-hálózat Forrás: Chime Collaboration
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyors rádiókitörések (FRB-k) kozmikus rádióhullámok rövid ideig tartó, nagyon erős löketei. Számítások szerint néhány milliszekundum leforgása alatt annyi energiát bocsátanak ki, mint 500 millió Nap együttvéve. Az első FRB-t még 2007-ben fedezték fel, de a jelek kiszámíthatatlansága és rövidsége miatt a tudósok a mai napig nem tudják alaposabban vizsgálni a jelenséget. Nem elég ugyanis az égbolt megfelelő részét figyelni, a helyen hullámhossz megválasztása is alapvető fontossággal bír.

Szerencsére a CHIME teleszkópot pont az FRB-k vadászatára fejlesztették ki. A rögzített távcső négy antennával rendelkezik, amelyek képesek az ég nagy részét egyidejűleg tanulmányozni. A kutatóeszközt az FRB-k hullámhosszaira optimalizálták, működése során másodpercenként nagyjából 7 terabájtnyi adatot generál.

A CHIME rádióteleszkóp-hálózat
Fotó: Chime Collaboration

– A CHIME megépítése előtt kevesebb mint 100 FRB-t fedeztünk fel, most egy év alatt több százat észleltünk

– szemléltette a berendezés képességeit Kaitlyn Shin, az MIT és a CHIME-kollaboráció kutatója.

Az új katalógusból világosan látszik, hogy a gyors rádiókitörések többé-kevésbé egyenletesen oszlanak el az égbolton (e tény elég valószínűtlenné teszi, hogy idegen civilizáció termékei lennének), és meglehetősen gyakoriak – becslések alapján naponta akár 9000 FRB is előfordulhat.

2018 ás 2019 között a Chime összesen 535 gyors rádiókitörést észlelt.

Bár túlnyomó többségük egyszeri jel volt, akadtak ismétlődők is.

A teljes cikk ITT érhető el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.