Kemény: Az elődöntő elő van írva

Sok érdeklődőt, jó eredményeket vár Kemény Dénes vízilabda-szövetségi elnök az idei hazai Eb-től.

NT
2014. 01. 13. 10:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig több mint fél évvel a rajt előtt az MTI-nek nyilatkozva a nemzeti csapattal három olimpiai aranyat is nyert szakember elmondta: az esemény súlyának megfelelően már javában, nagy erővel zajlik a szervezés.

„Az idei feladat nagyon nagy, mert egyszerre kell az összes eddigi munkát magas szinten csinálnunk, s ezzel párhuzamosan kell megszerveznünk egy olyan Európa-bajnokságot, amely várhatóan a 2001-es budapesti Eb-hez hasonló, de szerintem annál is nagyobb nézőszámot fog produkálni” – jelentette ki Kemény. Hozzátette, azért várható ezúttal még több ember a Margitszigetre, mert 13 éve párhuzamosan zajlott a férfi és női torna, s tíz nap alatt vége volt, most viszont férfi és női meccsnapok követik egymást két héten át.

„Ráadásul az idei Eb-nek külön varázsa lesz, mert semmihez nem lehet hasonlítani a Margitsziget hangulatát, a sziget az sziget. Nyolcezer ember a lelátón – úgy gondolom, mind a 14 meccsnapra, de legalábbis a magyar mérkőzésekre minden belépő el fog fogyni” – jelentette ki.

Hihetetlennek nevezte, hogy mekkora az érdeklődés, és a novemberben elindított jegyeladásból már most több tízmillió forintos bevételük van. A szervezésre kitérve úgy értékelte, hogy a munkával időarányosan jól állnak, kéthavonta jön az európai szövetség ellenőr csapata, s bár nagyon komoly kötelezettségeik vannak, bízik benne, elérik, hogy „legalább ne legyen veszteséges az Eb”, amelynek összköltsége várhatóan 800-900 millió forint lesz.

„Hála a kormánydöntésnek, amellyel 2011-ben magára vállalta az Európa-bajnokság jogdíját, ezt az 1 millió eurót nem mi fizetjük, és reménykedünk egy ehhez hasonló támogatási összegben a sportállamtitkárságtól” – mondta Kemény Dénes, hozzáfűzve, hogy bár nincs meg még a szerződés, úgy gondolja, hogy az 1 millió euró körüli állami szervezési támogatás „reális és megkaphatjuk”.

A pénzügyi kilátásokat tekintve a nyári budapesti Európa-bajnokságnak akár még pozitív is lehet a szaldója.

„Ha sikerül nyereséget termelni, akkor az hosszabb távon a magyarországi vízilabdázás szövetségi irányításánál egy olyan anyagi hátteret adna, hogy mondjuk Rióig, a 2016-os olimpiáig biztonsággal tudjuk a szövetségi kapitányok összes kérését teljesíteni, hogy meglegyenek az áhított aranyérmek” – jelentette ki az MVLSZ elnöke.

Ami a közelebbi célt, a budapesti Eb-t illeti, Kemény Dénes úgy fogalmazott, hogy a szerződésekben foglaltak szerint is, meg a magyar vízilabda hagyományai alapján is az elvárás az elődöntő elérése.

„A négy közé jutást, ha aztán netán nem is nyerünk, nem lehet kudarcnak tekinteni. Kudarc az, ha a csapat az elődöntőbe sem jut be – mondta. – Az elvárás tehát az elődöntő, de csalódott lennék, ha nem nyerné meg a két aranyat a két kapitány, mert ez azt jelenti, hogy valamelyik fontos meccsen kikaptak. Szerintem ők is akkor lennének boldogok, s azt szeretné a szíve mélyén Benedek Tibor és Merész András, meg a kétszer 13 játékos is, hogy meglegyen a végén az arany, miközben a normális elvárás az, hogy eljussanak az elődöntőig, s utána próbáljuk meg a maradék két meccset is megnyerni.”

Mint egy éve hivatalban lévő elnök, Kemény Dénes úgy értékelte 2013-at, hogy abból „magasan kiemelkedik a férfiválogatott világbajnoki aranya, ami mellett az elmúlt évek szerepléséhez képest azért nem törpül nagyon el a lányok vb-bronzérme sem”. Visszaidézte, hogy mindenki veregette a vállát, s majdnem annyi SMS-t kapott a barcelonai vb-döntő lefújása után, mint kapitányként régebben.

„Nem tudtam, hogyan válaszoljak, mivel ez igazából nem nekem járt, mert ugyanilyen tiszta lelkiismerettel, ugyanennyi munkát belefektetve a csapatok kiszolgálásába, lehettek volna az eredmények rosszabbak – szögezte le az elnök, megköszönve a játékosoknak, az edzőknek, hogy „értékesítették a mi munkánkat, mégpedig két szép éremmel”.

„Ugyanezt mondhatom az Universiadéra, ahonnan egy arannyal és egy ezüsttel jöttek haza a fiatalok – folytatta gondolatmenetét. – Ha a szövetség munkáját a válogatottak szereplésén keresztül nézzük, akkor a szövetség kiválóan dolgozott, de teszem hozzá, kiválóan dolgoztunk volna akkor is, vagy ha nem is kiválóan, de ugyanígy, ha nem így sikerülnek a szereplések.”

Első elnöki éve mérlegét megvonva Kemény Dénes azt is hangsúlyozta: 2013 végére sikerült „kiegyenesíteni” a költségvetést úgy, hogy a támogatói szerződéseknek körülbelül negyven százalékát sikerült megkötni az előző esztendőhöz viszonyítva.

„Anyagilag rendben vagyunk, mostantól kezdve én nem látom annak az esélyét, hogy lejárjanak a számlák és ne legyenek időben kifizetve. Minden tartozásunkat rendeztük.”

Kiemelte még tavalyról, hogy a TAO-pályázatok elbírálásának rendszerét felfrissítették, elindították a saját edzőképzést, amelyet az európai szövetség, a LEN akkreditált, s hatalmas közönségsikert aratva megszerveztek egy férfi-juniorvilágbajnokságot.

„A szombathelyi korosztályos vb-re az ország minden sarkából jöttek, de itt volt a világszövetség, a FINA teljes vezérkara is, és mindenki nagyon boldogan állapította meg: Magyarországra érdemes világversenyt hozni” – jelentette ki az MTI-nek adott interjúban Kemény Dénes, az MVLSZ elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.