Jubileumi évben jubileumi bajnokság

Érdemben megvan a Ferencváros harmincadik bajnoki címe, Dibuszék felvarrhatják a mezekre a harmadik csillagot a klub fennállásának százhuszadik évében, miután az éllovas zöld-fehérek szombaton 4-1-re kiütötték a címvédő Mol Vidit a labdarúgó NB I-ben. Eltelt 29 forduló, már csak négy kör van hátra, s még pont- és győzelemegyenlőség esetén is a Fradi javára döntene a jobb gólkülönbség. A házigazda nemcsak győzött, hanem meggyőzött is — mindenkit arról, hogy vitathatatlanul a legjobb. A szó szerint aranyat érő diadal egyik hőse egy dél-szudáni, Norvégiában nevelkedett, magyar kapcsolattal rendelkező menekült és egy lobbanékony természetű, feltűnően családcentrikus torinói csatár.

Ch. Gáll András
2019. 04. 23. 7:18
Davide Lanzafame csereként lőtt két gólt, boldogan ugorhatott Leandro nyakába Fotó: Mirkó István

Ahogy az április harmadikai, fehérvári kupameccset is egy kiállítás (Dibusz Dénesé) döntötte el, úgy a szombati csata is 1-1-re állt, amíg a 45. percben Berke Balázs játékvezető le nem küldte a pályáról két sárgával Anel Hadzicot. Illetve még az újrakezdés után is 12 percig, de akkor érkezett a „vasálarcos” Haratyin, az egyik Rebrov-bébi, és a hosszú sarokba fejelt.

Aztán bejött rejtélyes eltiltása után Lanzafame – aki éppen nem Rebrov-bébi –, és lőtt egy pazar gólt szabadrúgásból, amelyet az egész mérkőzés legnagyobb sprintjével fejelt meg. Úgy porzott el edzője mellett, mintha az nem is létezne – mondjuk Rebrov is faarccal tekintett a másik irányba –, mígnem kiért a kerítéshez, átmászott rajta, és nyomott egy-egy csókot hitvese, Claudia, valamint a három kislány, Elisabetta, Sofia és Anna Joelle arcocskájára. A negyedik Fradi-gól, a hosszabbításban – szintén Lanza rúgta – már csak sót dörzsölt a fehérvári sebekbe.

„Rengeteg érzelem szorult ebbe a mérkőzésbe, érdekes félóra volt, sikerült két gólt rúgnom és megnyernünk a bajnokságot – mondta lapunknak a meccs egyik hőse. – Muszáj volt kirohannom a három lányomhoz és a feleségemhez, mert ők a legfontosabbak számomra az életben. Hogy akartam-e bizonyítani valamit valakinek? Nos, ha valaki bejön a padról, mindig akar bizonyítani. A szurkolóknak, a vezetőknek... az edzőnek? Nem hinném, hogy neki, csak úgy általában. Azért jöttem a Fradiba, hogy hozzásegítsem a bajnoki címhez a csapatot. Ez a második bajnoki címem Magyarországon, de ez egészen más, mint az, amit a Honvéddal nyertünk. De hát ezért fizetnek.”

Davide Lanzafame csereként lőtt két gólt, boldogan ugorhatott Leandro nyakába
Fotó: Mirkó István

pazarul helyezett góljával adta meg a meccs alaphangját: „Őrült hangulat volt, nagyon örülök a gólomnak, és hát Hodzicot is rólam állították ki – lelkendezett a támadó. – Azt hiszem, a pályafutásom egyik legfontosabb gólját rúgtam. Talán ez volt a legjobb meccsem a Fradiban, remélem, sok ilyen lesz még. Ez csak a kezdet! Napról napra jobban úgy érzem, hogy otthon vagyok a Fradiban.”

Ez a gondolat köszönt vissza Lovrencsics Gergő szavaiból is: „Nagyon hiányzott már, hogy legyőzzük a Vidit, ebben a bajnokságban ez most először sikerült. Érdekes, 2012-ben az én két gólommal verte meg a Pápa a Fradit, azzal indult be a karrierem, mert utána leszerződtetett a Poznan, most meg a Fradival ünnepelek… És az is sors­szerű, hogy a Ferencvárosból, a Mester utcai Szent István szakközépiskolából indult a pályafutásom, és tizenöt évvel később hazatértem a Fradiba.”

Üzenet északról

Tokmac szülei Dél-Szudánból menekültek Kenyába, a srác már ott, Kakuma városában született 1993-ban, de aztán a család kivándorolt Norvégiába. Tokmac a Strömsgodset csapatában nevelkedett, sokáig együtt játszott a Real Madrid egykori tinisztárjával, Ödegaarddal és a mi Kovács Péterünkkel. A tízszeres magyar válogatott csatár kérésünkre jellemezte Tokmacot: „2012-ben kezdtünk el együtt játszani. Ő junior volt, de már az első csapattal edzett. Rendkívül gyors és képzett játékos. Az egyetlen hátránya, hogy gyakran volt sérült 2012 és 2014 között, de ezt kinőtte, hogy így mondjam, és azóta szinte mindig egészséges. A formája is nagyon hullámzó volt, de azóta ez is stabilizálódott, és manapság magas szinten teljesít. Sokat fog segíteni a Fradinak a jövőben is a góljaival és a játékintelligenciájával.”

Labdarúgó NB I, 29. forduló:

Puskás Akadémia–Mezőkövesd 1-0, Pancho Aréna, 1038 néző, jv.: Vad II. Gól: Knezevic (71.).

Újpest–Honvéd 0-0, Szusza Ferenc Stadion, 3884 néző, jv.: Andó-Szabó.

MTK–Kisvárda 0-1, Új Hidegkuti Nándor Stadion, 1809 néző, jv.: Solymosi. Gól: Horváth Z. (19..)

Diósgyőr–Paks 1-0, DVTK Stadion, 3269 néző, jv.: Iványi. Gól: Prosser (27.).

Debrecen–Haladás 2-1, Nagyerdei Stadion, 3600 néző, jv.: Bogár. Gólok: Szatmári (35.), Bódi (64.), ill. Ivanov (76.).

Ferencváros–Mol Vidi FC 4-1, Groupama Arénia, 16 127 néző, jv.: Berke. Gólok: Tokmac (6.), Haratyin (57.), Lanzafame (67., 91.).