Nouriel Roubini amerikai közgazdászprofesszort a szakma dr. Vészmadárként (Dr. Doom) ismeri, azért, mert a 2008-ban kirobbant amerikai jelzáloghitel-válságot már 2006-ban megjósolta. (Ő magát dr. Realistának nevezi.) A vele készült egyik interjúnak a Spiegel A harmadik világháború már elkezdődött címet adta. A Financial Times recenzora pedig könyve kapcsán katasztrófák áradatáról írt.
Mai világunkat Roubini a hatvanas–hetvenes évekével veti össze, amikor nem fenyegetett a nagyhatalmak közötti összecsapás, a nukleáris háború, a Szovjetunió és a Nyugat viszonyát az enyhülés jellemezte. Akkor még nem beszéltek klímaváltozásról, nem volt globális járvány, és nem volt szó arról, hogy a robotok elvehetik a munkánkat. Semmi sem zavarta a globalizációt és a szabadkereskedelmet, a demokráciák stabilak voltak. Az eladósodás alacsony volt, a népesség még nem öregedett el, a nyugdíj- és társadalombiztosítás nem volt túlterhelve.
Ezt a Spiegel vele készült interjújában mondta (2022/44. szám), de a vele készült videókon is megismételte. Roubini 1958-ban született, és Olaszországban nőtt fel. A hatvanas években (melyeket én már felnőtt fejjel éltem át) a szocialista Kelet-Európából nem tűnt ilyen ideális helynek a világ. A két világrendszer között ideológiai hidegháború folyt, melyből az 1962-es kubai rakétaválságkor majdnem nukleáris katasztrófa lett, a Szovjetunió és a KGST-országok gazdasági elszigeteltségben éltek, és az amerikaiak 1965 és 1973 között gyilkos háborút folytattak Vietnamban. Amit Roubini idealizál, az az enyhülés időszakára vonatkozik, mely az 1968-as atomsorompó-egyezménnyel és Willy Brandt 1969-es Ostpolitikjával kezdődött el.
Jelenleg minden idők legrosszabb adósságválságát éljük át, mely végigkíséri majd az egész életünket. 2021 végén a globális adósság (mind az állami, mind a magán) 350 százalékkal fölülmúlta a világ összes GDP-jét.
Még a leggazdagabb országok sem lesznek képesek a nyugdíjkifizetéseket maradéktalanul teljesíteni a lakosság elöregedése miatt. Az OECD számításai szerint a világ húsz legnagyobb gazdaságában 78 billió dollárra rúg majd a fedezetlen vagy csak részben fedezett állami nyugdíjkifizetési kötelezettség, mely még a hatalmas adóssághoz képest is fenyegető időbombát jelent.
A határokat lezárják a munkások és sok termék elől. Ez a deglobalizációs trendeket erősíti. Itt Roubinit emlékeztetném, hogy az ENSZ szakértői szerint a század közepére 163 millió lesz az elvándorlók száma – beleértve azokat is, akik országukon belül kénytelenek elhagyni lakhelyüket a katasztrofális időjárási viszonyok miatt. E tömeg befogadása megoldhatatlan problémát jelentene a fejlett országoknak, arról nem is beszélve, hogy a mobilis, képzett munkaerő kiáramlása micsoda csapás az adott fejlődő ország számára.
Új versengés jelentkezik Kína és Amerika, a két szuperhatalom között, ami szintén korlátozhatja a nemzetközi kereskedelmet. (Lásd az USA legutóbbi intézkedéseit a csipek kínai exporttilalmáról.)
Az 1970-es években Amerika stagflációval küszködött: magas volt az infláció és stagnált a növekedés. Most viszont egy olyan stagfláció felé közeledünk, melyhez képest a hetvenes évekbeli gyerekjáték volt, írja Roubini. Az elmúlt évtizedekben növekedés és alacsony infláció jellemezte a fejlett országok gazdaságát – ez a múlté: az alacsony növekedés és a magas infláció kora következik.
A kormányok túl sok pénzt pumpálnak a gazdaságba, és ez folyamatos inflációhoz vezet. De megjegyzem, hogy a fejlett országok költségvetési kiadásait hosszú távú kötelezettségek nyomasztják. Ilyen az említett elöregedés és a nyugdíjkasszák hiánya. Továbbá: a bizonytalan nemzetközi helyzet a háborús kiadások növelését követeli meg. A klímaváltozás mérséklésének terhei és az ezzel kapcsolatos hosszú távú kötelezettségek szintén hatalmas kiadásokat igényelnek.
Valutaválságok várhatók, Európában a görög és az olasz gazdaság gyengesége veszélybe sodorhatja az Európai Monetáris Uniót. Mindez protekcionizmushoz, majd a világgazdaság széttöredezéséhez és deglobalizációhoz vezethet.
A klímaválság közvetlenül sújtja a legnépesebb városokat. Ez odáig vezethet, hogy Kína elfoglalja és benépesíti Oroszország távol-keleti vidékeit. Az elmúlóban lévő pandémia mintájára új kórokozók jelenhetnek meg, és a klímaváltozás ezt elősegítheti.
Egyre nagyobb a jelentősége a kibertámadásoknak. Roubini szerint ez a diktatúrák és az autokráciák eszköze, mellyel nem katonai módon és síkokon okoznak kárt a demokráciáknak. A vállalatok és pénzügyi intézmények elleni kibertámadások elhárítása egyre nagyobb költségeket jelent, emiatt nagyok a gazdasági veszteségek.
Roubini jelentős szerepet tulajdonít a mesterséges intelligenciának, ami veszélyesen megnöveli a vállalatok hatalmát, növeli a társadalmi egyenlőtlenséget és terjeszti a dezinformációt, mely aláássa a demokratikus politikát. A jövőben pedig majd tömegesen teszi feleslegessé a fehérgalléros állásokat.
Nem osztja azt a véleményt, hogy mint minden technikai újítás, feleslegessé teszi a régi tudást és munkahelyeket, de újakat teremt. Minden valószínűség szerint ez szerintem sem így lesz.
A végkifejletre két szcenáriót vázol fel: egy utópisztikusat és egy disztópikusat. Az optimista változat szerint a világproblémák tárgyalásokkal és együttműködéssel megoldódnak. Disszonáns az a megjegyzése, hogy amíg Amerika egyedülálló nagyhatalom volt, rendezettebb volt a világ, de a többpólusúvá válással, elsősorban Kína hatalmának növekedésével nőnek a konfliktusok és nehezebb a megoldásuk. Ezen aligha érthetünk mást, mint a Pax Americanát, amikor Amerika véres és elhúzódó háborúk sorával (Korea, Vietnam, Irak, Afganisztán stb.) őrködött a világ rendje fölött. Roubini a pesszimista változatot tartja valószínűbbnek, amikor e különféle krízisek totális katasztrófába torkollnak. Ez azért is valószínűbb, mert – bár a legkülönfélébb síkon jelentkező válságokról van szó – azok összefonódnak és egymást erősítik.
Ha nem számolunk a szomszédunkban zajló háborúval, és csak a gazdaságot tekintjük, a fejlett világot, Európát, így hazánkat is a legközvetlenebbül fenyegető veszély a stagfláció, amikor a magas infláció munkanélküliséggel és gazdasági visszaeséssel párosul, és leküzdése azért nehéz, mert ami az egyikre gyógyszer, az a másikra méreg.
Ezért örvendetes, hogy úgy tűnik, hazánknak sikerül ebből az ördögi körből kikeverednie. Miközben a sztenderd receptek az infláció leküzdését teszik az első helyre, a magyar kormány a munkahelyek megőrzésére, a beruházásokra és a vállalatok zökkenőmentes hitelellátására helyezi a hangsúlyt. Ez ugyan magas inflációval jár, de a legutóbbi kedvező gazdasági mutatók (a teljes foglalkoztatás, a reálbérek növekedése, a hiányok mérséklődése) arra utalnak, hogy Magyarország jó úton halad. De az is bizonyos, hogy az orosz–ukrán háborúban az EU politikájával szemben képviselt álláspontunk is hozzájárul – ha csak szerény mértékben is – a józanság és az együttműködés felé terelni a konfliktusokat.
További Vélemény híreink
A szerző közgazdász és társadalomkutató
Borítókép: Nouriel Roubini amerikai közgazdász (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezHáborús gonosz, emberi jó
Százmilliók haltak meg konfliktusokban, de emlékezetesek a humánum ritka, szép példái.
Reménység az örök életre
A karácsony valóban nem emlékünnepség, ajándékozási ceremónia, zsibvásár, hanem a szembesülés lehetősége.
Az utolsó szalmaszál
Vajon felfogjuk-e, hogy az isteni szó „szólni nem tudóvá” lett a betlehemi jászolban, majd felnőtt férfiként ő szólt az igazságról?
Gombfocicsaták Andrásnál
Abból a néhány gyermekévből, azokból a boldog derbikből élünk azóta is.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezGombfocicsaták Andrásnál
A Draghi-jelentés zsákutca!
Valóban megszületett!
Milyen példát mutat az iszlám?
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezElkezdődött a bemelegítés az eplényi sípályán, de még fagyos napokra várnak
Szalah karácsonyfája nagy vihart kavart a muszlim világban + videó
Az egyiptomi csatár iszlám vallású, de a családjával rendszeresen megünnepli a karácsonyt is.
Arne Slot rossz emlékei előjöttek a Liverpool mai meccse előtt + videó
A Leicester vezetőedzője, egyben honfitársa, Ruud van Nistelrooy már túljárt Szoboszlaiék trénerének eszén.
Moszkva szerint a NATO Ukrajna logisztikai ellátóközpontjává akarja változtatni Moldovát
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő arról is beszélt, hogy értesüléseik vannak arról, hogy a nyugati szakszolgálatokkal szorosan összefonódott, úgynevezett demokratizálási alapok propagandakampányra készülnek Fehéroroszországban az elnökválasztás előtt.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Több bérlet is megszűnik januártól Budapesten
Bodrogi Gyula kórházba került, utolsó kívánsága lehet sosem teljesül már
Összefogtak az univerzum erői, változás jön egyes csillagjegyek életében
Új időszámítás kezdődik az EU-ban – ez minden mobilost érint!
Nyelvzseni vagy, ha a következő szavak jelentését egytől egyig ismered
Áll a bál a muszlim világban Szalah karácsonyfája miatt (FOTÓ)
Orosz–ukrán háború: sokkoló bejelentés érkezett Európáról
Haaland 11-est hibázott, továbbra is borzalmas a Manchester City
Szoboszlai „kézrátételes” karácsonyi fotóját nem mindenki fogadta jól
Drámai háborús beismerést tett az ukrán altábornagy + videó
Putyin bejelentette, hogyan folytatódik a háború + videó
Szalah karácsonyfája nagy vihart kavart a muszlim világban + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezHáborús gonosz, emberi jó
Százmilliók haltak meg konfliktusokban, de emlékezetesek a humánum ritka, szép példái.
Reménység az örök életre
A karácsony valóban nem emlékünnepség, ajándékozási ceremónia, zsibvásár, hanem a szembesülés lehetősége.
Az utolsó szalmaszál
Vajon felfogjuk-e, hogy az isteni szó „szólni nem tudóvá” lett a betlehemi jászolban, majd felnőtt férfiként ő szólt az igazságról?
Gombfocicsaták Andrásnál
Abból a néhány gyermekévből, azokból a boldog derbikből élünk azóta is.