Nouriel Roubini amerikai közgazdászprofesszort a szakma dr. Vészmadárként (Dr. Doom) ismeri, azért, mert a 2008-ban kirobbant amerikai jelzáloghitel-válságot már 2006-ban megjósolta. (Ő magát dr. Realistának nevezi.) A vele készült egyik interjúnak a Spiegel A harmadik világháború már elkezdődött címet adta. A Financial Times recenzora pedig könyve kapcsán katasztrófák áradatáról írt.
Mai világunkat Roubini a hatvanas–hetvenes évekével veti össze, amikor nem fenyegetett a nagyhatalmak közötti összecsapás, a nukleáris háború, a Szovjetunió és a Nyugat viszonyát az enyhülés jellemezte. Akkor még nem beszéltek klímaváltozásról, nem volt globális járvány, és nem volt szó arról, hogy a robotok elvehetik a munkánkat. Semmi sem zavarta a globalizációt és a szabadkereskedelmet, a demokráciák stabilak voltak. Az eladósodás alacsony volt, a népesség még nem öregedett el, a nyugdíj- és társadalombiztosítás nem volt túlterhelve.
Ezt a Spiegel vele készült interjújában mondta (2022/44. szám), de a vele készült videókon is megismételte. Roubini 1958-ban született, és Olaszországban nőtt fel. A hatvanas években (melyeket én már felnőtt fejjel éltem át) a szocialista Kelet-Európából nem tűnt ilyen ideális helynek a világ. A két világrendszer között ideológiai hidegháború folyt, melyből az 1962-es kubai rakétaválságkor majdnem nukleáris katasztrófa lett, a Szovjetunió és a KGST-országok gazdasági elszigeteltségben éltek, és az amerikaiak 1965 és 1973 között gyilkos háborút folytattak Vietnamban. Amit Roubini idealizál, az az enyhülés időszakára vonatkozik, mely az 1968-as atomsorompó-egyezménnyel és Willy Brandt 1969-es Ostpolitikjával kezdődött el.
Jelenleg minden idők legrosszabb adósságválságát éljük át, mely végigkíséri majd az egész életünket. 2021 végén a globális adósság (mind az állami, mind a magán) 350 százalékkal fölülmúlta a világ összes GDP-jét.
Még a leggazdagabb országok sem lesznek képesek a nyugdíjkifizetéseket maradéktalanul teljesíteni a lakosság elöregedése miatt. Az OECD számításai szerint a világ húsz legnagyobb gazdaságában 78 billió dollárra rúg majd a fedezetlen vagy csak részben fedezett állami nyugdíjkifizetési kötelezettség, mely még a hatalmas adóssághoz képest is fenyegető időbombát jelent.
A határokat lezárják a munkások és sok termék elől. Ez a deglobalizációs trendeket erősíti. Itt Roubinit emlékeztetném, hogy az ENSZ szakértői szerint a század közepére 163 millió lesz az elvándorlók száma – beleértve azokat is, akik országukon belül kénytelenek elhagyni lakhelyüket a katasztrofális időjárási viszonyok miatt. E tömeg befogadása megoldhatatlan problémát jelentene a fejlett országoknak, arról nem is beszélve, hogy a mobilis, képzett munkaerő kiáramlása micsoda csapás az adott fejlődő ország számára.
Új versengés jelentkezik Kína és Amerika, a két szuperhatalom között, ami szintén korlátozhatja a nemzetközi kereskedelmet. (Lásd az USA legutóbbi intézkedéseit a csipek kínai exporttilalmáról.)
Az 1970-es években Amerika stagflációval küszködött: magas volt az infláció és stagnált a növekedés. Most viszont egy olyan stagfláció felé közeledünk, melyhez képest a hetvenes évekbeli gyerekjáték volt, írja Roubini. Az elmúlt évtizedekben növekedés és alacsony infláció jellemezte a fejlett országok gazdaságát – ez a múlté: az alacsony növekedés és a magas infláció kora következik.
A kormányok túl sok pénzt pumpálnak a gazdaságba, és ez folyamatos inflációhoz vezet. De megjegyzem, hogy a fejlett országok költségvetési kiadásait hosszú távú kötelezettségek nyomasztják. Ilyen az említett elöregedés és a nyugdíjkasszák hiánya. Továbbá: a bizonytalan nemzetközi helyzet a háborús kiadások növelését követeli meg. A klímaváltozás mérséklésének terhei és az ezzel kapcsolatos hosszú távú kötelezettségek szintén hatalmas kiadásokat igényelnek.
Valutaválságok várhatók, Európában a görög és az olasz gazdaság gyengesége veszélybe sodorhatja az Európai Monetáris Uniót. Mindez protekcionizmushoz, majd a világgazdaság széttöredezéséhez és deglobalizációhoz vezethet.
A klímaválság közvetlenül sújtja a legnépesebb városokat. Ez odáig vezethet, hogy Kína elfoglalja és benépesíti Oroszország távol-keleti vidékeit. Az elmúlóban lévő pandémia mintájára új kórokozók jelenhetnek meg, és a klímaváltozás ezt elősegítheti.
Egyre nagyobb a jelentősége a kibertámadásoknak. Roubini szerint ez a diktatúrák és az autokráciák eszköze, mellyel nem katonai módon és síkokon okoznak kárt a demokráciáknak. A vállalatok és pénzügyi intézmények elleni kibertámadások elhárítása egyre nagyobb költségeket jelent, emiatt nagyok a gazdasági veszteségek.
Roubini jelentős szerepet tulajdonít a mesterséges intelligenciának, ami veszélyesen megnöveli a vállalatok hatalmát, növeli a társadalmi egyenlőtlenséget és terjeszti a dezinformációt, mely aláássa a demokratikus politikát. A jövőben pedig majd tömegesen teszi feleslegessé a fehérgalléros állásokat.
Nem osztja azt a véleményt, hogy mint minden technikai újítás, feleslegessé teszi a régi tudást és munkahelyeket, de újakat teremt. Minden valószínűség szerint ez szerintem sem így lesz.
A végkifejletre két szcenáriót vázol fel: egy utópisztikusat és egy disztópikusat. Az optimista változat szerint a világproblémák tárgyalásokkal és együttműködéssel megoldódnak. Disszonáns az a megjegyzése, hogy amíg Amerika egyedülálló nagyhatalom volt, rendezettebb volt a világ, de a többpólusúvá válással, elsősorban Kína hatalmának növekedésével nőnek a konfliktusok és nehezebb a megoldásuk. Ezen aligha érthetünk mást, mint a Pax Americanát, amikor Amerika véres és elhúzódó háborúk sorával (Korea, Vietnam, Irak, Afganisztán stb.) őrködött a világ rendje fölött. Roubini a pesszimista változatot tartja valószínűbbnek, amikor e különféle krízisek totális katasztrófába torkollnak. Ez azért is valószínűbb, mert – bár a legkülönfélébb síkon jelentkező válságokról van szó – azok összefonódnak és egymást erősítik.
Ha nem számolunk a szomszédunkban zajló háborúval, és csak a gazdaságot tekintjük, a fejlett világot, Európát, így hazánkat is a legközvetlenebbül fenyegető veszély a stagfláció, amikor a magas infláció munkanélküliséggel és gazdasági visszaeséssel párosul, és leküzdése azért nehéz, mert ami az egyikre gyógyszer, az a másikra méreg.
Ezért örvendetes, hogy úgy tűnik, hazánknak sikerül ebből az ördögi körből kikeverednie. Miközben a sztenderd receptek az infláció leküzdését teszik az első helyre, a magyar kormány a munkahelyek megőrzésére, a beruházásokra és a vállalatok zökkenőmentes hitelellátására helyezi a hangsúlyt. Ez ugyan magas inflációval jár, de a legutóbbi kedvező gazdasági mutatók (a teljes foglalkoztatás, a reálbérek növekedése, a hiányok mérséklődése) arra utalnak, hogy Magyarország jó úton halad. De az is bizonyos, hogy az orosz–ukrán háborúban az EU politikájával szemben képviselt álláspontunk is hozzájárul – ha csak szerény mértékben is – a józanság és az együttműködés felé terelni a konfliktusokat.
További Vélemény híreink
A szerző közgazdász és társadalomkutató
Borítókép: Nouriel Roubini amerikai közgazdász (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezTovább tart a klímaváltozás okairól folyó tudományos vita
A túlzott fogyasztással kimerítjük erőforrásainkat, a hulladékokkal súlyosan terheljük környezetünket.
Sakkjátszma Ausztriában
Kimarad a győztes Osztrák Szabadságpárt az új koalíciós kormányból.
Magyarellenes rágalmak régen és most
Hatékonyabban segítsük és finanszírozzuk a valóságos magyar múltat és jelent bemutató idegen nyelvű műveket.
A Hunyadi-film és a román mítoszok
A nemzetpolitika fontos része a történelmi valóságért vívott harc is.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezA Hunyadi-film és a román mítoszok
A pöcegödör legalján
Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás
Hígtrágya és pogrom Hollandiában
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezNagy viharba került, nem tudott leszállni Isztambulban a magyar válogatott gépe
Kosárlabdázóink pénteken Eb-selejtezőt játszanak a törökök ellen.
Kerkez Milos miatt megmozdult Manchester egy friss nyilatkozat után + videó
Fabrizio Romano a YouTube-csatornáján a magyar válogatott védőjéről is beszélt.
Baleseti hírek: teljes útzár tömegkarambol után az egyik magyar autópályán + videó
Tizennégy jármű ütközött egymással, meg kellett állítani a forgalmat.
Szoboszlai az egész Nemzetek Ligája legjobbja lett egy nagyon fontos statisztikában!
A magyar válogatott csapatkapitánya huszonhét helyzetet alakított ki.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Leszúrta ismerősét, majd rágyújtotta a sátrat - videó
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Házasság első látásra: Zolit tönkretette felesége
Botrányos baklövés a Telexnél: túlzó dicsfénnyel tüntették fel Magyar Péter rendezvényét!
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Fordulat: Karácsony Gergely döntött a főpolgármester-helyettesekről – óriási meglepetés Budapesten
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Meghalt a magyar labdarúgó-válogatott legendás alakja
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezTovább tart a klímaváltozás okairól folyó tudományos vita
A túlzott fogyasztással kimerítjük erőforrásainkat, a hulladékokkal súlyosan terheljük környezetünket.
Sakkjátszma Ausztriában
Kimarad a győztes Osztrák Szabadságpárt az új koalíciós kormányból.
Magyarellenes rágalmak régen és most
Hatékonyabban segítsük és finanszírozzuk a valóságos magyar múltat és jelent bemutató idegen nyelvű műveket.
A Hunyadi-film és a román mítoszok
A nemzetpolitika fontos része a történelmi valóságért vívott harc is.