A szakértő emlékeztetett arra, hogy mintegy 75 ezer Malév-repülőjegyet adtak el, s még októberben is utaztak volna, így a lehetséges nagyszámú panasz miatt ajánlja fel az egyesület a segítségét.
A Pest Megyei Fogyasztóvédelmi Közhasznú Egyesület úgy ítéli meg, hogy a kormányrendelet és a már lejárt számlák előrevetítették a Malév leállását, ezért nem lehet szó vis maior esetről, amikor a légitársaságnak nem kell kártérítést fizetnie. A Malév-repülőgépet a tel-avivi repülőtéren lejárt tartozás miatt tartották vissza, ez is bizonyíték arra, hogy számítani lehetett az üzemelés megszüntetésére.
A január 31-én kihirdetett, a Malév járatainak leállása miatt beálló válsághelyzet kezeléséhez szükséges rendkívüli intézkedésekről szóló kormányrendelet az utasok megsegítésére csak korlátozott körnek nyújt megoldást, mondta Nagy József.
Kifogás
A fogyasztóvédelmi egyesület kifogásolja az utastájékoztatást is, mert kérdéses, hogy ebben a helyzetben a Malév az elvárható módon járt-e el. A szakértő hozzátette, emiatt nem jár senkinek sem kártérítés.
Az Európai Parlament és a tanács rendelete szerint járattörlés esetén, ami – a fogyasztóvédők szerint – érvényes a Malév leállása esetében is, az esetleges átfoglalás helyett visszajár a repülőjegy ára.
Ők számíthatnak kártalanításra
A január 31-én hatályba lépett kormányrendelet viszont csak arról rendelkezik, hogy kártalanítást és segítségnyújtást azok az utasok kaphatnak, akik érvényes menetjegyüket a Malév menetrend szerinti járatainak leállását megelőzően vásárolták meg, illetve azok, akiknek érvényes Malév-jegyük van a légitársaság üzemelése beszüntetésének napján, valamint azt követően három naptári napra. Azok az utasok is számíthatnak kártalanításra, akik a Malév menetrend szerinti járatának leállása napján vagy azt megelőzően a célállomásra már elutaztak, és a visszafelé útra 2012. február 29-ig érvényes Malév-járatra szóló menetjeggyel rendelkeznek.
A jogszabály szerint a kártalanítási igényeket március 31-ig lehet benyújtani.