A japán Tomita Hirojuki kezdte a finálét, ő nem tartozott a favoritok közé (9.637). Másodikként következett a magyar sztár, az 5500 néző lélegzet visszafojtva figyelte a gyakorlatot, amely 9.725 pontot ért.
Ezután a tavalyi vb-n harmadik olasz Andrea Coppolino jött, gyakorlata során néha kicsit beremegett a tartókötél, és ez az eredményen is meglátszott (9.625). Az amerikai Jeffrey Johnson (9.550) és a kazah Timur Kurbanbajev (9.600) számára a döntőbe jutás is sikernek számított.
Hatodikként a legnagyobb riválist, a címvédő, s Európa-bajnok bolgár Jordan Jovcsevet szólították. Nem volt tökéletes a gyakorlata, el is szökkent a leugrásnál, s 9.675-öt kapott. Hátra volt még a fehérorosz Ivan Ivankov és az olasz Matteo Morandi, de mindketten rontottak.
- Amikor Sydneyben nyertem, az járt a fejemben, hogy előbb lettem olimpiai, mint világbajnok. Azóta a debreceni a második vb, és most végre minden összejött. Úgy éreztem, jó, erős gyakorlatot mutattam be, de a bírókban akkor tudatosodhatott, hogy most én vagyok a legjobb, amikor legnagyobb ellenfelem, Jovcsev kicsit hibázott – nyilatkozta a győzelem utáni percekben Csollány Szilveszter. – A mostani siker erőt ad a folytatáshoz és nyugodtan készülhetek a jövő évi anaheimi vb-re, majd az athéni olimpiára. Köszönöm, a szurkolók biztatását, fantasztikus élmény, hogy Magyarországon nyertem életem első, s remélem nem utolsó vb-aranyát – tette hozzá az újdonsült világbajnok.
- Óriási teher nehezedett Csollány vállára, mindenki győzelmet várt tőle – -nyilatkozta Vereckei István szövetségi kapitány. – Egyre jobb formában tornázott a vb-n. A selejtezőben még bizonytalan, ideges volt, a középdöntőre feljavult, és most a döntő napján teljesített a legjobban. Amikor megcsinálta a gyakorlatát, már éreztem, hogy legrosszabb esetben holtversenyben lesz első. Mivel Jovcsev hibázott, nem is volt kérdéses, ki nyer – mondta Vereckei.
Csollány Szilveszter elsősége a kilencedik magyar aranyérem a torna világbajnokságok történetében. Emellett 12 ezüst- és hét bronzérem a mérleg. A sydneyi olimpián is gyűrűn diadalmaskodó Csollány a debreceni győzelem előtt – páratlan módon – ötször (1992, 1996, 1997, 1999, 2001) állhatott a dobogó második fokára.
A legtöbbször Magyar Zoltán nyert, aki 1974-ben, 1978-ban és 1979-ben is első lett lólengés-gyakorlatával.
Aranyérmesek: 1930: Pelle István, nyújtó; 1954: Keleti Ágnes, felemáskorlát; kéziszercsapat (Bánáti Éva, Bánhegyi Lászlóné, Karcsics Irén, Keleti Ágnes, Kertész Aliz, Köteles Erzsébet, Tass Olga, Vásárhelyi Edit); 1974: Magyar Zoltán, lólengés; 1978: Magyar Zoltán, lólengés; 1979: Magyar Zoltán, lólengés; 1987: Borkai Zsolt, lólengés; 1992: Ónodi Henrietta, ugrás; 2002: Csollány Szilveszter, gyűrű.