Igazi közönségkedvenc a Nemzeti Múzeum új kiállítása + videók

Már harmincezren látták az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum október végén nyílt Ragyogj! – Ékszerek ideje című kiállítását.

Forrás: MTI2025. 01. 19. 9:29
kiállítás
Csokor alakú melldísz, 17. század közepe; arany, gyöngy, rubin kövek, zománc (Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ragyogj! – Ékszerek ideje című kiállítás a múzeum ékszergyűjteményének legkülönlegesebb darabjait, illetve Spengler Katalin műgyűjtőnek és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egykori és jelenlegi hallgatóinak, valamint oktatóinak kortárs ékszereit mutatja be. 

kiállítás
A kiállítás egyik  kincse: karkötő az aradi tizenhárom vértanú emlékére. Ezüst, 1850 körül, részlet (Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum)

A kiállítás negyvenezer évet ölel fel, és a hun, avar, középkori, barokk alkotásokon keresztül jutunk el benne a kortárs magyar ékszertervezésig.

Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója kiemelte, hogy az ékszerkiállítás népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy alig három hónappal a megnyitó után megérkezett a kiállítás harmincezredik látogatója, akinek a múzeum ajándékkal is kedveskedett. 

Az ékszerkollekcióban olyan tárgyak találhatók meg, mint III. Béla király méreggyűrűje, Könyves Kálmán 900 éves gyűrűje és az 1848–49-es szabadságharc után a nemzet sorsáért aggódó, a hazáért kiálló, az aradi vértanúkat még tíz évvel később is sirató magyar asszonyok gyászékszerei.

A kiállításon kortárs alkotásokat is láthatunk

A tárlatban a Kárpát-medence páratlan kincsein túl a kortárs ékszerművészet is megjelenik, ezt Spengler Katalin európai szinten jegyzett gyűjteményének darabjai, valamint a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) hallgatóinak és oktatóinak munkái képviselik. 

A kiállítást a Nemzeti Múzeum épületében folyamatosan változó tartalmak is színesítik, emiatt érdemes többször is visszatérni.

Spengler Katalin ékszerei többek között a múzeum lépcsőházának szigetén kaptak helyet. A kiállítás megnyitásával egyidőben nyílt „kortársékszersziget” december végén új koncepció mentén alakult át: a kortárs ékszerek ezúttal a szerkezetről, struktúrákról, harmóniáról, ritmusról, szekvenciákról szólnak. December 17-én pedig új pop-up tárlattal bővült a kiállítás Határvonalakon – Ékszerek az ember, a természet és az épített környezet metszéspontjaiban címmel a Kupolateremben is, amelyben a MOME jelenlegi és egykori hallgatóinak, valamint tanárainak munkái kaptak helyet. 

A tárlatot számos kísérőprogram, múzeumpedagógiai foglalkozás, workshop is színesíti a következő hónapokban. Így január 25-én kurátori tárlatvezetéssel, míg februárban 15-én farsangi családi nappal várják az érdeklődőket. Sőt továbbra is megtekinthető a Múzeum Széchényi-termében a 3000 éves somlói nyakék.

 

kiállítás
A somlói nyakék (Fotó: Jaksity Iván / Magyar Nemzeti Múzeum)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.