Jelenleg meghaladja a brit haderő lehetőségeit, hogy békefenntartókat küldjön Ukrajnába az orosz–ukrán háború lezárása után – jelentette ki Alan West, korábbi admirális és Gordon Brown korábbi brit miniszterelnök biztonsági tanácsadója az Independent brit napilapnak. West szerint csapatok állomásoztatása Ukrajnában jelenleg „meghaladja a lehetőségeinket”, mivel a fegyveres erők „rendkívül alulfinanszírozottak és kiüresítettek”. Egy ilyen lépés könnyen eszkalálódhat, és a brit csapatok akaratlanul is mélyebben bevonódhatnak a konfliktusba – figyelmeztetett a nyugalmazott katonai vezető.
Richard Dannatt, a brit hadsereg korábbi vezérkari főnöke szintén aggodalmát fejezte ki, kijelentve, hogy a jelenlegi haderő mérete nem elegendő egy ilyen misszió végrehajtásához. Szerinte a brit hadsereg „küszködne” egy ilyen feladattal, és jelentős erőforrás-növelésre lenne szükség.
Egy másik nyugalmazott katonatiszt, Tim Collins ezredes még sarkosabban fogalmazott, azt állítva, hogy az Egyesült Királyság megszégyenülhet, ha belevág a küldetésbe. Szerinte a hadsereget annyira leépítették, hogy már a „megsemmisülés szélén” áll. Ugyanakkor megjegyezte, hogy egy ilyen kísérlet legalább rávilágítana a rendszer hiányosságaira, és nyomást gyakorolhatna a kormányra a védelmi kiadások növelése érdekében.
Szerintem nem tudjuk megtenni, de jó gyakorlat lesz, ha megpróbáljuk megtenni, és akkor láthatjuk a rendszer hibáit és lyukait. Talán a kormány ráébred arra, hogy a pusztulásig kiüresítették a hadsereget
– mondta Collins.
A brit miniszterelnök kijevi látogatása során úgy fogalmazott, hogy Nagy-Britannia teljes szerepet fog vállalni Ukrajna biztonságának garantálásában egy esetleges tűzszünet után, ezzel lényegében nyitva hagyta a brit békefenntartók Ukrajnába küldésének lehetőségét. A védelmi minisztérium egyelőre nem kommentálta az ügyet.
Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök (Fotó: AFP/NurPhoto)